SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Eurofondmi si rešpekt občanov nekúpite

Francúzska ministerka: Chcem, aby si Slováci mohli povedať, že Európa je spravodlivá.

Ursula von der Leyenová je kandidátkou na post šéfky Európskej komisie. Čaká na podporu z europarlamentu. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pavol Szalai je analytik európskej politiky. Článok publikujeme v spolupráci s portálom Euractiv.sk. Redakčne krátené

Niektorí si prišli do Bruselu vybavovať osobné účty či riešiť domácu politiku. Francúzska ministerka pre európske záležitosti vysvetľuje, ako prebiehalo obsadzovanie top pozícií v Únii. A prečo sa Francúzsko s nádejou díva na Slovensko. AMÉLIE DE MONTCHALIN.

Dva kroky Európskej rady – opustenie princípu spitzenkandidátov, podľa ktorého mal byť vybraný predseda Európskej komisie spomedzi kandidátov politických skupín v eurovoľbách, ako aj výber nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku – zožali tvrdú kritiku v Európskom parlamente. Sú na prospech európskej demokracie?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Treba si pripomenúť, na čo slúžia posty predsedu Európskej komisie, rady a parlamentu. Potrebujeme odvážnych a kompetentných ľudí, ktorí sa dokážu presadiť zoči-voči lídrom Číny, Spojených štátov, celého sveta. V medzinárodnej súťaži potrebujeme silnú Európu.

To by nebolo možné so spitzenkandidátmi?

Boli by sme súhlasili so spitzenkandidátmi, keby kandidátne listiny v eurovoľbách boli bývali celoeurópske. Veľa krajín si do Európskeho parlamentu premieta národnú realitu. To vôbec nie je to isté. Európske zmluvy nehovoria, že Európska únia je parlamentný režim.

Pre nominácie na vrcholové pozície bolo 30 scenárov

Európska rada zložená zo šéfov štátov a vlád je podľa zmlúv povinná zobrať do úvahy výsledky európskych volieb.

Urobila to. Skúsili sme veľa vecí. Predsedu Európskej rady Donalda Tuska sme požiadali, aby konzultoval s parlamentnými frakciami. A pracovali sme s veľmi veľa scenármi, zvlášť s možnosťou, že Frans Timmermans (kandidát európskych socialistov) prevezme vedenie Európskej komisie. Nebolo to možné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre odpor Vyšehradskej skupiny?

Hlavne, ale aj pre odpor iných členov Rady. Museli sme preto začať od nuly. Ktorý kandidát alebo kandidátka mohli získať väčšinu v Parlamente aj v Rade? Vybrali sme niekoho od európskych ľudovcov, ženu, napravo od stredu na nemeckej politickej scéne. A podarilo sa nám dosiahnuť zhodu.

Žiadne veľké tajné plány neexistovali. Francúzsky prezident nemal svojich kandidátov. Chcel rešpektovanie spoločných európskych plánov, rovnosti mužov a žien a istej formy geografickej rovnováhy.

Na kľúčové posty v Únii sa dostali občania jej zakladajúcich štátov a Španielska. Aj keď Vyšehradská skupina hlasovala za konečný výber, nie je chybou, že žiadny z týchto postov nedostala stredná a východná Európa?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


8 h
Nataša Holinová

Súdmi pohŕdajú ako poslední recidivisti.


8 h
Poľský premiér Morawiecki a ukrajinský prezident Zelenskyj v Kyjeve.

Poľské zastavenie zbraní pre Ukrajinu veští tragédiu a osudový prešľap Zelenského.


9 h
Na žraloky modré začali poľovať kosatky.

Majetok firmy sa v ozdravnom procese začal akosi strácať.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu