SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor
PÍŠE EUGEN GINDL

Nacisti spochybňujú holokaust už aj v koncentrákoch

Nemci hlásia problémy s bezpečnosťou aj s financovaním pamätníkov.

Snímka koncentračného tábora Buchenwald neďaleko Weimaru.Snímka koncentračného tábora Buchenwald neďaleko Weimaru.(Zdroj: TASR/AP)

Autor je scenárista a publicista

Čierne košele s runovými nápismi dodáva na nemecký trh firma Thor Steiner. Kupujú a nosia ich najmä pravicoví extrémisti. Nielen na svojich zhromaždeniach, či na ulici. Čoraz častejšie sa objavujú aj v priestoroch bývalých koncentrákov. Každé napomenutie považujú za provokáciu.

Vlani sa iba v Buchenwalde odohralo vyše 20 takýchto incidentov. Dvakrát toľko ako rok predtým. Na múroch bývalých koncentrákov sa čoraz častejšie objavujú hákové kríže. I citáty z kníh popieračov holokaustu. Zaznamenali aj verejné hajlovanie.

Do kníh návštev sa vpisujú fašistické heslá i posmešné komentáre. Na jednom z cintorínov obetí koncentračných táborov povytŕhali z hrobov kríže a „preformovali“ ich na kríže hákové.

Článok pokračuje pod video reklamou

Hajlovanie v krematóriu

Pätnásť najvýznamnejších nemeckých koncentračných táborov už dávnejšie získalo status pamätníkov. Majú ľuďom pripomínať minulosť. Navštevujú ich najmä školské zájazdy z celej Európy.

Do Buchenwaldu, ktorý nie je oplotený, preniklo vlani niekoľko skupín neonacistov. Oholené hlavy, slnečné okuliare. Košele, ktoré sa predávajú na festivaloch pravice. Mašírovali po „krvavej ceste“, kadiaľ pred 80 rokmi hnali na smrť židov, komunistov, Rómov, homosexuálov i psychicky chorých ľudí. Čosi také sa donedávna nestávalo.

Vstup do koncentrákov nemôže „náckom“ nikto zakázať. Ak nenosia ústavou zakázané symboly. Tých, čo vystrájajú neprístojnosti, môžu z koncentráku vykázať. Strážcov je však málo a svedectvo kamier sa vyhodnocuje väčšinou až spätne.

Pamätník v poľskom Osvienčime je ohradený, strážený a nie vždy prístupný. V Nemecku sa šíria obavy, že provokácií bude pribúdať.

Kde nájsť dostatok sprievodcov schopných diskutovať s ľuďmi usilujúcimi sa o revíziu dejín?

Stáva sa, že skupiny pod rúškom exkurzie usporiadajú uprostred pamätníka školenie, ktoré vedú novopečení nacisti. V Buchenwalde neďaleko Lipska sa konajú na jednom z „vonkajších táborov“ pravidelné koncerty neonacistov.

Ba čo viac - z nemeckých novín sa dozvedáme, že skupinky v čiernych košeliach si robia hromadné snímky aj v krematóriu. Rovno pred spaľovacími pecami. A pritom nadšene hajlujú.

Neonacisti aj v ochranke

Pamätníky sa stali seizmografom stavu spoločnosti. Čo s návštevníkmi, ktorí do pamätnej knihy napíšu: „Aj tento tábor by mal opäť plniť svoju pôvodnú funkciu.“ Ako sa brániť proti zneužívaniu otvorených programov? Hodno spomenúť, že na provokáciách sa okrem pravicových extrémistov čoraz častejšie podieľajú pravicoví populisti sediaci v parlamente.

Napríklad tým, že dokonca v prítomnosti sprievodcu spochybňujú existenciu plynových komôr. V Buchenwalde vlani štyri exkurzie strany AfD z pamätníka vykázali.

Pamätníky sa bránia - nové pravidlá v Sasku-Anhaltsku, Dachau či vo Flossenburgu zakázali vstup ľuďom, ktorých šaty a symboly okiadzajú diktatúry. V Buchenwalde a Sachsenhausene im umožnia vstup iba s kvalifikovaným sprievodcom. So stálou ochranou zatiaľ nepočítajú.

Kde nájsť dostatok kvalifikovaných a odvážnych sprievodcov schopných na úrovni a presvedčivo diskutovať s ľuďmi usilujúcimi sa o revíziu dejín? Navyše, ako zamestnanci by aj v oblastnom múzeu zarobili viac.

Ročný rozpočet pamätníka v Buchenwalde je 7,5 milióna eur. Polovicu platí štát, polovicu spolková krajina Durínsko. Napriek tomu minulý rok uzavreli so stratou v státisícoch eur. Na kvalifikovaných sprievodcov, ktorí by popri odbornom výklade dokázali zaistiť aj bezpečnosť, niet peňazí.

Najmä po nedávnej skúsenosti, keď nevedomky zamestnali ochranku s nacistickým pozadím.

Najčítanejšie na SME Komentáre

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Psychosomatické príčiny

Vedci dostali cez víkend dva veľmi významné subjekty na otestovanie vplyvu duševného stresu na fyzické zdravie.

Druhý neverejný prieskum potvrdzuje predpovede analytikov

Preferencie sa budú šíriť internetom.

Ilustračná fotografia.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Nová vláda to bude mať vlastne veľmi jednoduché (píše Petr Šabata)

Rada ja prostá: Robte opak Ficových vlád.

Prvá predvolebná debata denníka SME v Luna Bar - Igor Matovič a Zuzana Kovačič Hanzelová.

Odborníci: Kiskovi môžu uškodiť videá, Smeru a SNS zasa diskusie

V Smere predvádzajú najhoršie diskusné výkony v histórii.

Fotografia z utorkovej predovolebnej debaty SME s Igorom Matovičom (OĽaNO), Andrejom Kiskom (Za ľudí) a Michalom Trubanom (PS).

Neprehliadnite tiež

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Matovič zdvihol mokrý vecheť

Volič nechce riešiť klimatickú krízu, ale vyhnať Fica.

Peter Tkačenko
Dnes píše Matia Lenická

Liberáli by sa do novej vlády nemali trepať

Radšej nech ponúknu konštruktívnu opozíciu.

Matia Lenická
Píše Martin Kugla

Ako katotaliban ovládol Slovensko

Aj tieto voľby liberáli prehrajú.

Zľava: Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska, poslanec NR SR a predseda strany SPOLU Miroslav Beblavý, predseda KDH Alojz Hlina a poslanec NR SR za SaS Karol Galek.
Autorská strana Michala Havrana

A ty si liberál či konzervatívec? (píše Michal Havran)

Prečo je táto debata hlúpa a klamlivá.

Fotografia z utorkovej predovolebnej debaty SME s Igorom Matovičom (OĽaNO), Andrejom Kiskom (Za ľudí) a Michalom Trubanom (PS).