Autorka je riaditeľka Ligy za ľudské práva
Rozhodnutím ministra Gála o tom, že nepovolí vydanie Valentina Vinogradova na trestné stíhanie, je na Slovensku prelomové.

V iných krajinách Európskej únie je pomerne bežné, že v nich žijú prominentní odporcovia a odporkyne rôznych režimov alebo slávni, no v domovine prenasledovaní spisovatelia.
Slovensko sa doteraz takejto pomoci skôr vyhýbalo a špeciálne to platilo pre prípady osôb, ktoré sú v konflikte s režimom v Rusku.
Dobre si pamätáme prípady Jandieva, Čentieva a Ibragimova, ktorých Rusko obviňuje z terorizmu. Nepomohli apely mimovládnych organizácií ani bývalého českého ministra pre ľudské práva Michaela Kocába.
Pamätníci si zas môžu spomenúť na hromadné odmietanie ochrany Čečencom utekajúcim z krajiny počas občianskych vojen.
Poznajúc tento kontext je nevydanie Vinogradova vrátane jeho zdôvodnenia veľkým prekvapením.
Minister spravodlivosti totiž rozhodol o nepovolení vydania pre dôvodné obavy, že trestné konanie v Rusku by nezodpovedalo zásadám Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a pre obavu, že Vinogradov by mohol byť v Rusku prenasledovaný za svoje politické názory.
Tým minister Vinogradova de facto uznal za utečenca, pretože takto formulované odôvodnenie je azylovo relevantným dôvodom podľa slovenského zákona o azyle.