Autor je europoslanec za Smer-SD
Zvolením Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku budúcej Európskej komisie pristúpil Európsky parlament na nedávne rozhodnutie šéfov štátov a vlád aspoň dočasne pochovať princíp „spitzenkandidátov“, ktorý sám vehementne presadzoval.
Je to krok späť na ceste k väčšej demokracii.

Na druhej strane tým, že sme Ursule von der Leyenovej dali v europarlamente zelenú, zabránili sme prepuknutiu vážnej medziinštitucionálnej krízy a umožnili sme hladké formovanie európskej exekutívy.
Nová Európska komisia bude totiž musieť rýchlo a zároveň kvalitne riešiť otázky súvisiace nielen s ohlasujúcou sa novou ekonomickou krízou, ale aj s klimatickými zmenami, medzinárodným napätím a udržateľnosťou všetkého, na čom nám v tomto našom priestore záleží.
Nezabúdajme ani na posilňovanie sociálneho piliera EÚ, ochranu životného prostredia a v neposlednom rade aj skutočné dodržiavanie princípov právneho štátu.
Ústupky socialistom
Veľmi sympatická a skúsená politička a doterajšia nemecká ministerka obrany, hovoriaca plynulo angličtinou aj francúzštinou, to však na čele Európskej komisie nebude mať ťažké iba pre množstvo naliehavých úloh, ktorých riešenie sa odkladalo.
Ale aj preto, že v záujme získania aspoň tesnej väčšiny hlasov vo voľbe poslancami musela vo svojich zámeroch urobiť veľa ústupkov a pristúpiť občas na protirečivé požiadavky politických skupín.