Autor je výskumník pražského Ústavu medzinárodných vzťahov a učí na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského
Častou reakciou na kritiku súčasného ekonomického systému je otázka alternatív. Odpoveď sa dá ľahko nájsť v množstve menších spoločenských systémov v chudobných krajinách, z ktorých najznámejší sú asi zapatisti v mexickom regióne Chiapas.
V bohatších štátoch je to však ťažšie. Nová analýza z pera troch nemeckých akademikov sa venuje trom alternatívam v Nemecku v oblasti produkcie potravín, bývania a energetiky. Skúmajú štyri základné charakteristiky takzvaného postrozvoja – prístupu radikálne kritického k súčasnému rozvoju.
“Sieť solawi kritizuje vplyv poľnohospodárskej politiky EÚ na chudobné krajiny.
„
Prvou sú ekonomické praktiky a otázka, či sú riadené kapitalistickou, alebo inou ekonomickou logikou. Druhou charakteristikou alternatív je otázka rozhodovania: majú ľudia možnosť pravidelne sa zúčastňovať na rozhodovaní o svojich životoch, alebo je toto rozhodovanie prenechané expertom a politikom voleným raz za štyri roky?
Treťou oblasťou je vzťah k poznaniu a vede. Kritizovaná je dominancia západnej vedy a alternatívou sú miestne formy vedenia. A štvrtou charakteristikou je postavenie sa koloniálnemu dedičstvu vykorisťovania v chudobných krajinách.
Prvou alternatívou je solidárne poľnohospodárstvo - solawi. V Nemecku zahŕňa takmer dvesto projektov, z ktorých každý je schopný zásobovať do päťsto členov. Farmári nie sú pod tlakom produkovať za najnižšiu cenu. Tá závisí od príjmu konzumentov. Chudobnejší platia menej.
Squatový socializmus
Rozhodovanie je kolektívne a týka sa aj metód obrábania pôdy, voľby rastlinných druhov, použitia hnojív či platov pre farmárov. Dožinky zas spájajú ľudí medzi sebou.
Pestovanie tradičných plodín alebo výmena semien udržujú miestnu znalosť a sú v rozpore s praktikami priemyselného poľnohospodárstva. Sieť solawi kritizuje vplyv poľnohospodárskej politiky EÚ na chudobné krajiny a usiluje o nadnárodnú solidaritu, napríklad v globálnom poľnohospodárskom hnutí La Via Campesina.