SME

Kde všetci sú? Jedna z najdesivejších odpovedí na Fermiho paradox

Prečo vesmír hrozivo mlčí.

(Zdroj: NASA/JPL-Caltech)

Kde všetci sú? Americký fyzik talianskeho pôvodu Enrico Fermi položil túto otázku niekedy v lete v roku 1950 počas neformálneho rozhovoru na obednej prestávke so svojimi kolegami – fyzikmi Emilom Konopinskim, Edwardom Tellerom a Herbertom Yorkom.

Zamyslel sa nad tým, že hoci je vesmír dostatočne starý a rozsiahly a len tá časť, ktorú sme schopní pozorovať, obsahuje bilióny hviezd, nedokázalo v ňom ľudstvo nikde objaviť stopy po inom inteligentnom živote či civilizácii, pozostatky po raketových či iných pohonoch alebo rádiové signály.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O desať neskôr rokov astronóm a astrofyzik Frank Drake vypracoval takzvanú Drakovu rovnicu, ktorá na základe premenných odpovedá na otázku, koľko inteligentných civilizácií schopných komunikovať sa nachádza vo vesmíre, prípadne v nejakej jeho ohraničenej časti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odpoveď sa pohybuje niekde medzi nula až po stovky miliónov, jednoducho väčšinu z premenných v rovnici dnes vieme iba odhadnúť.

Ľudstvo odvtedy pristálo na Mesiaci, prvé sondy sa dostali do medzihviezdneho priestoru, objavili sme planéty podobné Zemi, na ktorých sme si mysleli, že by mohol byť život, relatívne intenzívne skenujeme vesmírnu čiernotu alebo analyzujeme anomálie v žiarení hviezd. Napriek tomu sme stále vo vesmíre „sami“.

Kde všetci sú?

75 odpovedí

Bežná konverzačná poludňajšia otázka štyroch kolegov spred 70. rokov dostala pomenovania Fermiho paradox. Fyzik Stephen Webb dlhodobo mapuje rôzne odpovede na Fermiho otázku, kde všetci sú, v posledne vydanej publikácii v roku 2015 ich napočítal 75.

V zásade ich do troch skupín – a) mimozemšťania neexistujú, život na Zemi je jedinečný a vzácny vo vesmíre; b) mimozemské civilizácie existujú, ale zatiaľ sa nám s nimi z rôznych dôvodov nepodarilo spojiť; c) zástupcovia mimozemskej civilizácie sú už na Zemi.

Niektoré odpovede sú vyslovene výtvorom vedeckej fantastiky, iné zachádzajú priam do konšpirácií, iné slúžia ako východisko pre reálne vedecké uvažovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa niektorých nikdy žiadnu civilizáciu nestretneme, iné hovoria o mierumilovných pozorovateľoch, ktorí čakajú, kým ľudstvo dosiahne nejakú technologickú úroveň, iná tvrdí, že sme vlastne zavretí v pavilóne kozmickej zoologickej záhrady.

Vesmírna sociológia

Jednu z najzaujímavejších a zároveň najdesivejších odpovedí na Fermiho otázku ponúka čínsky autor science-fiction Liou Cch’-sin (ak by ste ho hľadali v angličtine, tak Liu Cixin) vo svojej trilógii Spomienka na Zem (The Remembrance of Earth’s Past).

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C632X na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu