SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Prečo sa s Talibanom neoplatí rozprávať

Stiahnuť sa pod útokmi islamistov by znamenalo priznať porážku. Američania preto simulujú mierové rozhovory.

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je bývalý druhý tajomník OSN a viacnásobný indický minister, dnes poslanec indického kongresu.

Na nedávnom Svetovom pohári v krikete uhral odvážny afganský tím zložený prevažne z bývalých utečencov prekvapivo dobrý výsledok, vrátane zápasov proti svojim susedom – Indii a Pakistanu.

Bohužiaľ, nemôžeme to isté tvrdiť o ďalších dvoch afganských tímoch – Talibane a vláde – ktoré sa stretli v katarskej Dohe začiatkom tohto mesiaca, aby sa dohodli na „cestovnej mape k mieru“.

Afganská vláda sa totiž ani nemohla nazývať tým, čím je, pretože druhá strana rozhovorov, banda vraždiacich fanatikov, ich neuznáva. Takže delegácia bola opatrne titulovaná ako skupina zastupiteľov z Afganistanu, pričom nebolo spomínané, koho zastupujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po dvoch dňoch rozhovorov sa účastníci zhodli na ôsmich bodoch spoločného vyhlásenia. Zvláštny vyslanec USA pre afganské zmierenie Zalmaj Chalilzad tweetoval, že rozhovory sa skončili v pozitívnom tóne a zablahoželal účastníkom k nájdeniu konsenzu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nekrič hop, kým sa strieľa

Kto sa na udalosť díva z Indie – ktorá je po USA druhým najväčším darcom pomoci – nezbaví sa dávky skepsy. Po prvé, obe strany sa dohodli, že „znížia úmrtia civilistov na nulu”. No počas stretnutia neustávali útoky talibancov, ktorí odmietli zložiť zbrane dokonca aj počas sviatku na konci ramadánu.

A násilie ani potom neprestávalo, Taliban za sebou necháva v posledných dňoch desiatky mŕtvych a stovky zranených. 1. júla bojovníci Talibanu zabili štyridsať ľudí vo vládnej štvrti v Kábule. Šesť dní nato v samovraždenom bombovom útoku na Národné informačné centrum v oblasti Gazni zanechali ďalšiu desiatku mŕtvych a 180 ranených.

A pri oboch útokoch boli zničené aj okolité budovy vrátane blízkych škôl, takže zabité a zranené boli aj deti.

Podľa správy New York Times bol počet mŕtvych v období medzi 28. júnom a 4. júlom najvyšší v tomto roku, pričom zahynulo 264 vládnych zamestnancov a 58 civilistov.

Konflikt tak nevykazuje žiadne príznaky konca. Winston Churchill tvrdil, že mlátenie sánkou je lepšie ako rinčanie zbraní, no Taliban zjavne pestuje umenie diplomacie súčasne s bojmi. Ani sa netají tým, že chce zbudovať islamský emirát, aký už vládol – a terorizoval – Afganistan medzi rokmi 1996 a 2001, ukončilo ho až americké bombardovanie po útoku na dvojičky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chcú odísť akože v mieri

No s úspešnou ofenzívou na zlovestný režim USA zdedili problémy, s ktorými sa Rusi pasovali počas katastrofálnej okupácie Afganistanu medzi rokmi 1979 a 1989.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nataša Holinová

Vedeckým organizáciám inklúzia nič nehovorí.


3 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


4 h
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV MČS)

Hromničné sviece treba vždy mať, aby sa zapálili pri mŕtvom.


6 h
Peter Tkačenko

Vzájomnými výčitkami OĽaNO a SaS iba vyženú voličov inam.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu