SME

Zlí politici nás vraj rozdeľujú

Ad: Načo by boli vláde výsledky, keď má interrupcie

(Zdroj: FOTO SME- JOZEF JAKUBČO )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je právnik

Zrejme s cieľom narušiť už i tak chatrnú fyzickú a mentálnu konštrukciu povestného kaviarenského intelektuála sa v poslednom čase (politickí) komentátori predháňajú, kto príde s absurdnejším návrhom, manuálom či návodom, ako spojiť oheň a ľad – teda ako prekonať ideologické rozdiely medzi liberálnym a konzervatívnym vnímaním sveta.

Prečo? Lebo Fico (a Kuciak a Kušnírová).

Opomeniem, do akej miery sú tieto návrhy založené na realistickom vnímaní sveta. Sústredím sa na to, akým spôsobom deformujú verejnú diskusiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako príklad si zoberiem nedávny príspevok Samuela Marca s názvom Načo by boli vláde výsledky, keď má interrupcie s podtitulom Kto sa pridá, len poslúži Smeru a SNS. Ide totiž o pekný príklad, na ktorom sa dá veľa ilustrovať.

Ako už je dobrým zvykom, najprv disclaimer (ktorý, nie som naivný, bude zrejme ignorovaný):

1. Nie som, nebol som a s extrémne vysokou pravdepodobnosťou nikdy nebudem voličom (či nebodaj členom) Smeru, o to menej SNS.

2. Vnímam veľmi veľa problémov, ktoré ma Slovensko práve v dôsledku vlády Smeru, či už pre jeho konanie, alebo nekonanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A teraz skúsim uviesť dva "nešváry", ktoré v slovenskej diskusii (najmä v posledných dňoch) vnímam opakovane, ktoré ju deformujú a sú v rozpore so základným poslaním médií, ktorým je, podľa mňa, hodnotová a vedomostná kultivácia čitateľa.

Súvisiaci článok Načo by boli vláde výsledky, keď má interrupcie? (píše Samo Marec) Čítajte 

Všetko napriek vláde

Samuel Marec sa hneď v úvode púšťa do sumarizácie pôsobenia tretej Ficovej vlády, keď píše: "Ovocie tretej Ficovej vlády je kombináciou zlého so škodlivým, občas oboje. Táto vláda nedokázala nič, čo by stálo za reč, zároveň však dokázala mnoho vecí, ktoré za reč stoja – napríklad menila ústavu s fašistami.“

Vzala táto analýza do úvahy napríklad register partnerov verejného sektora, inštitucionálne zabezpečenie pôsobenia sociálnych podnikov, zmeny v Policajnom zbore a začiatok vyšetrovania viacerých citlivých káuz, podporu inovatívneho podnikania prostredníctvom Slovenského investičného holdingu alebo čo i len tie sprofanované a zúfalo podanalyzované opatrenia sociálnych balíčkov typu obedy zadarmo, vlaky zadarmo, zvýšenie minimálnej mzdy, materskej, zmeny vo whistleblowingu, zníženie odvodov SZČO alebo dosahy pomerne komplikovanej a vleklej transakcie smerom k e-governmentu (nad rámec "predražené tendre")?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Či to všetko sa stalo "napriek" tejto vláde?

Aby sme si rozumeli, nie som fanúšikom všetkých týchto opatrení, ale naozaj sa uspokojíme s tým, že "nestoja za reč"? Prečo? Lebo to niekto napísal? A nemáme náhodou plné ústa kritického myslenia?

Nepatrí ku kritickému mysleniu aj vyvážené rozmýšľanie o prínosoch/nákladoch verejných politík bez toho, aby sme dali akejkoľvek vláde bianko šek na vytváranie systému "našich ľudí" a tichému či aktívnemu tolerovaniu kolúznych justičných skupiniek?

Nedajme sa rozhádať, občania

Kultúrno-etické otázky sú pascou na rozhádanie sa opozície, preto na ne budeme reagovať v nekončiacej sa sérii komentárov úplne kontraproduktívnym spôsobom.

Tak sa nám tu zaviedlo, že Smer a SNS používa taktiku kultúrno-etických otázok na rozhádanie opozície, aby nebola schopná postaviť alternatívu, alebo ešte inak – na rozhádanie nás voličov.

Je možné, že Smer a SNS to naozaj robia z tohto dôvodu (hoci zvážiť by sme mohli aj alternatívu, že aj ony môžu dúfať, že nejaká verejná politika im prinesie hlasy v politickej súťaži).

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C63M7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu