SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Zlí politici nás vraj rozdeľujú

Ad: Načo by boli vláde výsledky, keď má interrupcie

(Zdroj: FOTO SME- JOZEF JAKUBČO )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je právnik

Zrejme s cieľom narušiť už i tak chatrnú fyzickú a mentálnu konštrukciu povestného kaviarenského intelektuála sa v poslednom čase (politickí) komentátori predháňajú, kto príde s absurdnejším návrhom, manuálom či návodom, ako spojiť oheň a ľad – teda ako prekonať ideologické rozdiely medzi liberálnym a konzervatívnym vnímaním sveta.

Prečo? Lebo Fico (a Kuciak a Kušnírová).

Opomeniem, do akej miery sú tieto návrhy založené na realistickom vnímaní sveta. Sústredím sa na to, akým spôsobom deformujú verejnú diskusiu.

Ako príklad si zoberiem nedávny príspevok Samuela Marca s názvom Načo by boli vláde výsledky, keď má interrupcie s podtitulom Kto sa pridá, len poslúži Smeru a SNS. Ide totiž o pekný príklad, na ktorom sa dá veľa ilustrovať.

Ako už je dobrým zvykom, najprv disclaimer (ktorý, nie som naivný, bude zrejme ignorovaný):

1. Nie som, nebol som a s extrémne vysokou pravdepodobnosťou nikdy nebudem voličom (či nebodaj členom) Smeru, o to menej SNS.

2. Vnímam veľmi veľa problémov, ktoré ma Slovensko práve v dôsledku vlády Smeru, či už pre jeho konanie, alebo nekonanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A teraz skúsim uviesť dva "nešváry", ktoré v slovenskej diskusii (najmä v posledných dňoch) vnímam opakovane, ktoré ju deformujú a sú v rozpore so základným poslaním médií, ktorým je, podľa mňa, hodnotová a vedomostná kultivácia čitateľa.

Súvisiaci článok Načo by boli vláde výsledky, keď má interrupcie? (píše Samo Marec) Čítajte 

Všetko napriek vláde

Samuel Marec sa hneď v úvode púšťa do sumarizácie pôsobenia tretej Ficovej vlády, keď píše: "Ovocie tretej Ficovej vlády je kombináciou zlého so škodlivým, občas oboje. Táto vláda nedokázala nič, čo by stálo za reč, zároveň však dokázala mnoho vecí, ktoré za reč stoja – napríklad menila ústavu s fašistami.“

Vzala táto analýza do úvahy napríklad register partnerov verejného sektora, inštitucionálne zabezpečenie pôsobenia sociálnych podnikov, zmeny v Policajnom zbore a začiatok vyšetrovania viacerých citlivých káuz, podporu inovatívneho podnikania prostredníctvom Slovenského investičného holdingu alebo čo i len tie sprofanované a zúfalo podanalyzované opatrenia sociálnych balíčkov typu obedy zadarmo, vlaky zadarmo, zvýšenie minimálnej mzdy, materskej, zmeny vo whistleblowingu, zníženie odvodov SZČO alebo dosahy pomerne komplikovanej a vleklej transakcie smerom k e-governmentu (nad rámec "predražené tendre")?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Či to všetko sa stalo "napriek" tejto vláde?

Aby sme si rozumeli, nie som fanúšikom všetkých týchto opatrení, ale naozaj sa uspokojíme s tým, že "nestoja za reč"? Prečo? Lebo to niekto napísal? A nemáme náhodou plné ústa kritického myslenia?

Nepatrí ku kritickému mysleniu aj vyvážené rozmýšľanie o prínosoch/nákladoch verejných politík bez toho, aby sme dali akejkoľvek vláde bianko šek na vytváranie systému "našich ľudí" a tichému či aktívnemu tolerovaniu kolúznych justičných skupiniek?

Nedajme sa rozhádať, občania

Kultúrno-etické otázky sú pascou na rozhádanie sa opozície, preto na ne budeme reagovať v nekončiacej sa sérii komentárov úplne kontraproduktívnym spôsobom.

Tak sa nám tu zaviedlo, že Smer a SNS používa taktiku kultúrno-etických otázok na rozhádanie opozície, aby nebola schopná postaviť alternatívu, alebo ešte inak – na rozhádanie nás voličov.

Je možné, že Smer a SNS to naozaj robia z tohto dôvodu (hoci zvážiť by sme mohli aj alternatívu, že aj ony môžu dúfať, že nejaká verejná politika im prinesie hlasy v politickej súťaži).

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

K prevratu by malo podľa Zelenského dôjsť z prvého na druhého decembra.


23 h
Lieky proti covidu od spoločnosti Merck.

Porovnali sme ich v štyroch kategóriách.


28. nov
Novej republike prišiel zablahoželať aj princ Charles.

Barbados získal nezávislosť v roku 1966, od utorka je republikou.


3 h
Mariana Čengel-Solčanská.

Jazyk má strategický význam, obsahuje identitu národa. Môže zaniknúť ľahšie, než by sme predpokladali.


Mariana Čengel Solčanská 28. nov

Neprehliadnite tiež

Násilie v domácnosti

Dve ženy sedeli za stolom a hovorili o násilí, alebo hrozivé omyly poslankyne Hatrákovej.


Ida Želinská a 2 ďalší 12m
Peter Tkačenko

Toto Naomi Kleinová nečakala.


25m
Jakub Pavlús.

Je najvyšší čas zmeniť prístup – nielen k absurdnej registrácii cirkví.


3 h
Interiér starej ruskej nemocnice, Moskva

Hororový príbeh Klaudie Petrovovej, ktorú ľahostajnosť ruského zdravotníctva dohnala k samooperácii brucha.


3 h
Skryť Zatvoriť reklamu