Najprv pre poriadok povedzme zrejmé. Bol by problém, ak by niekto išiel do školy a nahováral deti na užívanie drog. Pre človeka s politickými ambíciami by tento problém bol pomerne vážny.

Keďže sa niečo podobné nestalo, lebo kontext je dôležitý, môžeme sa venovať iným problémom. Napríklad rôznym vrstvám pretvárky, ktoré dotvárajú letnú politickú atmosféru.
Začnime šéfom Progresívneho Slovenska Michalom Trubanom. Kým pred vstupom do politiky zjavne hovoril o užívaní drog ako o súčasti svojho života a dával to do kontextu s dobrým aj zlým, ako aktívny politik si už spomína len na varovania.
Dá sa to pochopiť, lebo na téme drog si vylámal na Slovensku zuby už kadekto.
Opatrnosť je namieste a aj politickú odvahu si treba načasovať, no natíska sa otázka, či by sa tento moment nedal využiť na trochu úprimnosti a pokus o posunutie debaty o drogách smerom k racionalite.
V porovnaní s prvou ligou pokrytectva, ktorú kopú v koalícii, Trubana pokojne odložme bokom. Pripomeňme, že aj alkohol je droga. Na Slovensku dokonca zďaleka najrozšírenejšia a najviac ohrozujúca ľudí.
Od alkoholu je podľa WHO u nás závislých desať percent mužov. V poslaneckom klube Smeru by tak táto droga štatisticky trápila približne 4 a pol člena. Aj keď, samozrejme, nevieme, či národná štatistika na vzorku členov strany sedí presne.