Autor je politický geograf
India minulý týždeň zrušila autonómiu štátu Džammú a Kašmír. Štátne orgány boli rozpustené, posledná premiérka Mehbúba Muftí je v domácom väzení. Ústavné právo na zhromažďovanie pozastavili a Kašmírske údolie hermeticky uzavreli. Jediný prevažne moslimský členský štát Indie bol degradovaný na dve federálne teritóriá.
Džammú a Kašmír bol jedným z domorodých kráľovstiev Britskej Indie. Maharadža bol hinduista, ale väčšinu obyvateľov tvorili moslimovia. Keď sa Britská India v auguste 1947 rozpadla na hinduistickú Indiu a moslimský Pakistan, Kašmír si v januári 1949 medzi sebou násilne rozdelili.
Na rozdiel od ostatných členských štátov federácie, štát Džammú a Kašmír mal podľa článku 370 indickej ústavy širokú autonómiu s vlastnou ústavou. Článok 35A umožňoval Kašmíru vlastné občianstvo. Právo voliť, získať nehnuteľnosť a vyššie vzdelanie, pracovať v štátnych službách a využívať zdravotnícke služby tak mali len občania Kašmíru.
Odkiaľ vzišiel Modi
Štyridsať rokov vládla Indii fakticky jedna strana, Indický národný kongres (INC). Prvý premiér Néhrú (1947 - 1964) založil s Titom neutrálne Hnutie nezúčastnených. Jeho dcéra Indira Gándhíová (1966 - 1984) sa však priklonila k sovietskemu bloku.
Opozičná Ľudová strana (JD) kritizovala INC, že bola stranou najvyššej kasty brahmínov a že potláčala záujmy členských národov federácie. Náboženská Indická ľudová strana (BJP) zase vyčítala INC sekularizmus a "poklonkovanie" moslimom a kresťanom.