SME
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Aj konzervatívci podporujú gayov

Na LGBT ľudí už neútočia katolícki konzervatívci, ale lumpi.

Z tohtoročného košického Dúhového pochodu. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je teológ, pôsobí ako doktorand na Karlovej univerzite v Prahe, je členom Progresívneho Slovenska.

„Podporujem manželstvá osôb rovnakého pohlavia, pretože som konzervatívec.“ Na Slovensku je táto téza takmer nepredstaviteľná. V Spojenom kráľovstve ju vyslovil vtedajší konzervatívny premiér David Cameron.

Ak by niekto nerozumel, ako môže konzervatívec podporovať zrovnoprávnenie LGBT ľudí, uveďme niekoľko ďalších viet z Cameronovho prejavu:

„Každému, kto má výhrady, hovorím: Áno, je to o rovnosti. Ale ide tiež o niečo ďalšie – o záväzok. Konzervatívci veria v putá, ktoré nás viažu k sebe. Spoločnosť je silnejšia, keď si ľudia sľúbia [vernosť] a keď sa navzájom podporujú. Preto nepodporujem manželstvá osôb rovnakého pohlavia napriek tomu, že som konzervatívec. Podporujem manželstvá osôb rovnakého pohlavia, pretože som konzervatívec.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

David Cameron sa nakoniec spojil s opozíciou a presadil prijatie manželstiev pre všetkých napriek odporu veľkej časti poslancov vlastnej konzervatívnej strany. Zrovnoprávnenie gayov a lesieb v Británii bude zrejme najzásadnejším pozitívnym odkazom tohto premiéra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Konzervatívna loby stráca dych

Na Slovensku zatiaľ nemáme konzervatívnych politikov, ktorí by boli schopní uvažovať o LGBT ľuďoch a ich potrebách takto otvorene. To však nie je náš najväčší problém.

Áno, na jednej strane sú u nás manželstvá pre všetkých nepredstaviteľné, nedokážeme zaviesť ani len partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Situácia sa dokonca zhoršuje: strach z inakosti je taký intenzívny, že sme doplnili priamo do ústavy, že manželstvo je len jeden muž a jedna žena.

Na druhej strane by sme však nemali podceniť to, že hlavnými oponentmi zrovnoprávnenia LGBT ľudí už nie sú politici, ktorí sa hlásia k politickému katolicizmu.

Strany, ktoré sa otvorene hlásia k prísnej forme politického katolicizmu - Kresťanská únia a KDŽP -, musíme v najnovších prieskumoch hľadať až v poznámke pod čiarou.

Ich neúspech ukazuje, že miesto v parlamente naozaj nezaručí skopírovanie katechizmu katolíckej cirkvi do volebného programu. Naopak, KDH nepodľahlo pokušeniu súperiť s týmito stranami v pretekoch o „najautentickejšieho kresťana“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Iste, Chromík s Nikolovom z Aliancie za rodinu aj tento rok zorganizovali svoj antipride. No kým v čase pred referendom 2015 ultrakonzervatívni aktivisti vystupovali priam bohorovne, počas tohtoročného pochodu nedokázali odpovedať ani na jednoduché otázky.

Tvárili sa, že načasovanie ich zhromaždenia nemá nič spoločné s bratislavským dúhovým pochodom. Ako keby sme nevedeli, čo ešte nedávno hovorili o LGBT ľuďoch.

No a zdá sa, že trucpochod proti LGBT ľuďom každoročne pritiahne menej a menej ľudí.

Keď biskupi strašia morom

Slovenskí politici však stále skúšajú hrať homofóbnou kartou. SNS tvrdí, že vie „zastaviť dúhové požiadavky na rodinu.“ Robert Fico chce zakazovať aj symbolické svadby gayov a lesieb. O Borisovi Kollárovi a jeho rétorickej podpore tradičnej rodiny škoda hovoriť.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vláda padla, po piatku má obmedzené právomoci.

Keď nevieme samospráve pomôcť, aspoň jej uškodíme, povedali si zrejme vládni poslanci a predložili novelu.


Michal Vlček 16 h

Teraz sa ešte len ukážu charaktery.


17 h
Ilustračná snímka.

Je najvyšší čas napadnúť exkluzivitu heterosexuálnych manželstiev na Ústavnom súde.


Daniel Podolský 17 h

Troška uznania a rešpektu by predsa len bolo na mieste.


24 h
SkryťZatvoriť reklamu