Autor je výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS).
Eskalácia hongkonských protestov proti extradičnému zákonu a rastúcemu politickému vplyvu komunistickej strany na ostrove priniesla aj celosvetové šírenie čínskych dezinformácií. Pekinská propaganda neobišla ani Slovensko.
Zatiaľ čo celý svet tŕpne, či čínska armáda podnikne vojenskú intervenciu do protestami zmietaného Hongkongu, slovenský týždenník Trend publikoval článok z pera čínskeho veľvyslanca na Slovensku Lin Lina.
V článku titulovanom "Čína dodržiava princíp jedna krajina – dva systémy, zahraničie by nemalo zasahovať do jej vnútorných záležitostí" veľvyslanec Lin obvinil demonštrantov z terorizmu a protesty označil za podporované zahraničnými silami.
Článok však nevyšiel ako súčasť redakčného obsahu, ale ako platená inzercia. Podľa Tomáša Skřivánka, šéfredaktora časopisu, preto nemala redakcia dosah na jeho obsah.

Bez ohľadu na to, či je konanie Trendu ospravedlniteľné, alebo nie, publikovaním čínskej propagandy sa Trend v podstate pridal k médiám ako Hlavné správy a Nové slovo, ktoré bez ostychu publikujú články podpísané čínskym veľvyslancom (v ich prípade šlo dokonca o redakčný, a nie inzertný obsah).
Táto situácia poukazuje najmä na to, že aj Slovensko sa musí začať seriózne zaoberať rastúcim čínskym vplyvom a vhodnou odpoveďou naň.
Aby pekne hovorili o Číne
Spolu s rastom vojenskej a ekonomickej moci si Čína už dlhšie uvedomuje, že potrebuje rozvíjať aj svoju mäkkú moc s cieľom ovplyvňovať verejnú mienku v zahraničí o otázkach, ktoré Čína a vládnuca komunistická strana považujú za dôležité.