Autor je nezaradený poslanec parlamentu a bývalý minister kultúry SR.
Písal sa koniec roka 2011 a na svetlo sveta vyplával spis Gorila, v ktorom je zachytené aj korupčné správanie sa viacerých politikov a štátnych úradníkov z čias druhej Dzurindovej vlády.
Jednou z osôb, ktorej správanie sa tento dokument detailne opisuje, bola aktuálna šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková. Preto bola nastolená, hneď v januári 2012, požiadavka na jej odvolanie.
Pripomeňme si, že strana, ktorá ju nominovala, oznámila ústami svojho predsedu Mikuláša Dzurindu, že ministri za SDKÚ jej odvolanie nepodporia. Dôvod? Pretože je navrhované „len na základe nepotvrdených informácií, ktoré samotná Bubeníková poprela a podala v súvislosti s nimi trestné oznámenie“.
Návrh na jej odvolanie predložil do vlády minister hospodárstva za SaS Miškov a za odvolanie bolo aj KDH. Keďže ešte v predvečer odvolávania predsedníctvo Mosta odporučilo svojim ministrom nehlasovať za odvolanie Bubeníkovej, médiá písali, že odvolaná zrejme nebude.
Odvolaná však napokon bola, pretože v Moste na poslednú chvíľu zmenili postoj. A predovšetkým, iný postoj ako jej vlastná strana, zaujala premiérka Radičová. Hlasovala za odvolanie a dobré je odcitovať jej vtedajšie vyjadrenie: "Materiál poukazuje na možnosť, že politici sú totálne ovládaní podnikateľskou sférou a finančnými záujmami. Nie je mojou povinnosťou vyšetrovať autentickosť tohto materiálu, ale sú tu pochybnosti, a to je dôvod na takéto rozhodnutie.“
Najmä druhá veta je kľúčová a aktuálna aj dnes pri kauze štátnej tajomníčky Jankovskej.
Pellegrini je ako Ivan Mikloš
Veď aj v tomto súčasnom prípade ide „len“ o nepreukázané podozrenie, že štátna tajomníčka z rezortu spravodlivosti si vymieňala stovky správ s Marianom Kočnerom toho času obvineným zo závažných zločinov.
S tým rozdielom, že podozrenie u Jankovskej je posilnené konaním polície, ktorá zaistila jej mobilný telefón.