Autor je redaktor českého Deníka a doktorand histórie na FF UJEP
V strednej Európe sú Česi a Slováci jediní, kto dodnes oslavuje bez väčších debát oslobodenie svojej krajiny Červenou armádou. Spor okolo ďalšieho osudu pamätníka sovietskeho maršala Koneva v pražských Dejviciach by konečne mohol otvoriť historickú debatu o tom, či je to správne.
Ôsmeho aj deviateho mája je v Poľsku normálny pracovný deň. Tretieho mája síce Poliaci štátny sviatok majú, ale ten nemá s koncom druhej svetovej vojny nič spoločné. Oslavuje Deň ústavy, prvej demokratickej v Európe, z čias, keď z mapy Európy mizlo Poľsko.
Koniec druhej svetovej vojny Poliaci za hodné osláv nepovažujú, hoci si v súvislosti s ňou pripomínajú mohutnými oslavami a spomienkovými slávnosťami veľa rôznych udalostí.
Koniec druhej svetovej vojny totiž mnoho Poliakov vníma ako začiatok novej okupácie, keď stalinský Sovietsky zväz ukradol východ medzivojnového Poľska a vyhnal z tejto oblasti niekoľko miliónov Poliakov.
Väčšina z nich sa presunula do dnešného západného a severného Poľska, ktoré pred vojnou patrilo Nemecku. Týmito územiami, z ktorých utieklo alebo bolo vyhnaných asi desať miliónov Nemcov, Moskva „odškodnila“ Poľsko, kde po vojne veľmi rýchlo nastolili stalinský režim.