Autor je výkonný riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch
Od zvrhnutia totalitných komunistických systémov v strednej a východnej Európe uplynulo tridsať rokov a za ten čas bol dôvod na mnoho osláv. Európania by sa však nemali uspokojiť, pretože tieto víťazstvá dnes v Maďarsku čelia vážnej hrozbe. Na ochranu práv a slobôd je dnes potrebná spoločná reakcia štátov EÚ.
Príležitosť sa naskytne už tento mesiac, keď sa bude pred Radou EÚ konať prvé vypočutie o situácii v Maďarsku.
Toto vypočutie je však aj skúškou ochoty EÚ konfrontovať sa s demokratickou krízou vo vlastných radoch. Slovensko by sa malo pridať k ostatným štátom a pred politikou uprednostniť obranu demokracie a právneho štátu.
“Orbán svoje protidemokratické kroky obhajuje nenávisťou domnelých nepriateľov.
„
Kroky maďarskej vlády vyvolávajú množstvo obáv. Vládnym Fideszom schválené zákony ohrozujú slobodu združovania a prácu občianskej spoločnosti.
Podľa zákona z roku 2017 sa mimovládky s príjmami zo zahraničia musia registrovať ako „financované zahraničím“. Tento krok sa inšpiroval ruským zákonom o „zahraničných agentoch“, ktorý takéto organizácie poškvrnil ako špiónov.
Orbánova ofenzíva
Ďalšie maďarské zákony kriminalizujú organizácie a jednotlivcov, ktoré pomáhajú ľuďom na úteku pred vojnou a útlakom. Iný zákon zasa uvalil dodatočnú 25-percentnú daň na organizácie pôsobiace v oblastiach, ktoré sa nepáčia vládnej strane.