V Hlohovci sa žije dobre. Malý okres zakliesnený medzi dvoma západoslovenskými automobilkami je v miere nezamestnanosti na spodných priečkach a mzdy prevyšujú celoštátny priemer. Nadpriemerná je tu však aj podpora pre krajnú pravicu.
Napríklad vo voľbách do europarlamentu v hlohoveckom okrese volilo ĽSNS 16 percent voličov, v jednom z volebných okrskov v okresnom meste podpora pre fašistov dosiahla 30 percent. Na národnej úrovni ĽSNS vo voľbách skončila tretia s 12 percentami.
ĽSNS si však v Hlohoveckom okrese počínala nadpriemerne aj minulých parlamentných voľbách a v tohtoročných prezidentských voľbách sa tu Marianovi Kotlebovi tiež darilo lepšie než v celoštátnom priemere.
„Neviem, či za tým hľadať racionálne vysvetlenie,“ hovorí primátor Hlohovca Miroslav Kollár. „Nemáme tu sociálne problémy, priemerná mzda je asi 10 – 15 percent nad celoslovenským priemerom.“

Sociálno-ekonomická deprivácia je pritom častým vysvetlením, prečo sa ľudia utiekajú k pravicovým extrémistom. Jednoduché riešenia a jasní vinníci môžu byť pre mnohých jasnou odpoveďou na existenčné problémy.
Nadpriemernou podporou pre extrémistov sa vyznačujú skôr okresy severného a stredného Slovenska, ktoré často okrem nedostatku pracovných príležitostí riešia aj problémy s vylúčenými rómskymi komunitami.
To však nie je prípad Hlohovca.