Autor je profesor ekonómie na New York University, pôsobil ako ekonomický poradca Clintonovej administratívy
Svet dnes čelí trom potenciálnym otrasom v oblasti ponuky, ktoré môžu do roku 2020 vyvolať globálnu recesiu. Všetky odzrkadľujú, ako do medzinárodných vzťahov zasahujú politické faktory, dva sa týkajú Číny a v centre všetkých sú Spojené štáty. Navyše, ani jeden z nich nie je riešiteľný tradičnými typmi proticyklickej politiky.
Prvý otras súvisí s čínsko-americkou obchodnou a menovou vojnou, ktorú administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa eskalovala hrozbou ďalších ciel na čínsky vývoz a formálne označila Čínu za menového manipulátora.
Druhý sa týka pomaly sa zohrievajúcej studenej vojny Spojených štátov a Číny v oblasti technológií. V rivalite, ktorá má všetky parametre „Tukydidovej pasce“, sa Čína a Amerika predbiehajú v snahe o dominanciu v technologických oblastiach budúcnosti: umelej inteligencie, robotike, 5G a tak ďalej.

Povaha nášho problému
Spojené štáty zaradili čínskeho giganta Huawei na zoznam zahraničných spoločností, ktoré predstavujú hrozbu národnej bezpečnosti. A hoci spoločnosť dostala dočasné výnimky, vďaka ktorým môže naďalej používať americké súčiastky, Trumpova administratíva oznámila, že na zoznam zaradí ďalších 46 spoločností, ktoré majú s Huawei blízke vzťahy.