David Wallace-Wells, Neobývateľná zem, preložil Tomáš Mrva, Premedia 2019
Ak použijeme "sme" v publicistických textoch (a ich nadpisoch), pôsobí to príliš suverénne. Kto je autor, aby len tak pričlenil do svojho pocitu či názoru všetkých ostatných?
V téme klimatického ohrozenia je však toto slovo nevyhnutné. Nikto si nemôže vybrať inú planétu, ktorú bude nazývať domovom.
Horšie, ako si myslíme
Neobývateľná zem bola pôvodne iba esejou v magazíne New York. Následne ju autor prepracoval na knihu. Nezávisle od kritík (Wallace-Wells vraj nadhodnotil vedecké dôkazy a pridal na pochmúrnych farbách pri rozprávaní o budúcnosti planéty) je zrejmé, že ide o zásadnú knihu prelomového obdobia.
Klimatická zmena prestala byť záležitosťou presne vymedzenej skupiny ľudí. A definitívne sa stala podstatnou spoločenskou a politickou témou. Popierači globálneho problému už nie sú zaujímaví rebeli, ale ľudia s diagnózou. Prinajlepšom môžu pochybovať o príčinách klimatickej zmeny, ale nie o jej reálnosti.
Americký novinár hneď v prvej vete avizuje čitateľovi dramatické apokalyptické čítanie. “Je to horšie, oveľa horšie, ako si myslíte.”
Falošné sú všetky rozprávky o tom, že klíma sa mení len pomaly alebo globálne otepľovanie sa týka Arktídy. Aj presvedčenie, že ide iba o krízu prírodného sveta, ktorá nemá nič spoločné s ľudským, je neospravedlniteľný blud.
Wellsova kniha má naozaj apokalyptický charakter. V kategórii faktov (vďaka autorovej práci s prameňmi je ich v knihe požehnane) nemá žiadne dobré správy. Planéta je na pokraji klimatickej katastrofy. Kúsky optimizmu si šetrí až na pasáže týkajúce sa našej odpovede.

Vždy brutálna zmena
Klimatická zmena nie je mrzutosť, ktorá len trochu komplikuje inak komfortný život. Napriek klimatickému aktivizmu a programom zelenej energie dvadsať rokov od Kjótskeho protokolu svet vyprodukoval emisií ešte viac.
Dva stupne oteplenia vyzerajú ako ten najlepší možný výsledok, a pritom aj tieto dva stupne znamenajú zásadné ohrozenie. Áno, tak zásadné, že ide o samotný život - o možnosť vyjsť von a nezomrieť.
Pre bežného človeka je rozdiel medzi dvoma a piatimi stupňami zanedbateľný, maximálne ide o rozhodovanie medzi tričkom a košeľou ráno pri odchode z práce. Pri globálnom oteplení sú však v hre stámilióny migrantov z donútenia navyše, zatopené pobrežia, extrémne vlny horúčav a tisíce sprievodných problémov.
"Zmena klímy má veľa čŕt - veľkosť, rozsah, brutalitu - ktoré samy osebe spĺňajú túto definíciu. Najhoršie prognózy sú tak v nedohľadne, že reflexívne podhodnocujeme ich reálnosť." Klíma sa nemení tu alebo tam, ale všade a naraz.