SME

Zabudnite na katastrofické filmy, sú len slabý odvar našej možnej budúcnosti

(Zdroj: Adobe Stock)

Európa bez Dánska či Holandska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zabudnite na všetky doterajšie utopické aj apokalyptické vízie. Pravdepodobne to nebude vyzerať ako život ľudí bez možnosti reprodukcie v krajine pod nadvládou fašistického režimu, v ktorej už nepočuť hlasy detí z ihrísk, ako našu budúcnosť vykresľuje dystopický film Potomkovia ľudí.

Nebude to ani orwellovská technokratická diktatúra z románu 1984, zrejme ani návrat do stredoveku, ako ho priblížil Ondřej Neff v románe Tma 2.0.

Ani ako ďalšia filmová doba ľadová so zamrznutými pláňami až po Mexiko po tom, ako sa zrúti systém morských prúdov, ako z klimatického „postapo“ Deň po tom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Klimatická zmena, ktorá práve prebieha, prinesie budúcnosť, ktorú sme si doteraz nedokázali predstaviť prostredníctvom žiadnej vedeckej fantastiky.

Rozdiel medzi apokalypsou a skutočnosťou sa zotrie, podobne ako sa zotrel rozdiel medzi extrémnymi horúčavami našich rodičov a bežnými letami súčasnosti.

Čoraz horšie

V stredu zverejnil francúzsky klimatologický inštitút IPSL najnovšiu prognózu oteplenia do konca 21. storočia, ktorá počíta s výrazne rýchlejším a intenzívnejším otepľovaním ako doterajšie modely.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak bude trend vypúšťania emisií skleníkových plynov pokračovať rovnakým tempom, teda namiesto ich postupného a nevyhnutného útlmu bude pokračovať ich neustále zvyšovanie, do konca storočia musíme počítať v rámci najhoršieho možného scenára s globálnym oteplením o šesť až 7,5 stupňa. Ten doterajší hovoril o štyroch.

Očakáva sa, že predikciu zhoršia aj ďalšie modely, ktoré majú nasledovať v najbližších týždňoch. Na rok 2021 je naplánované vydanie novej prognózy Medzinárodného panelu pre klimatickú zmenu, ktorá bude pre pohľad na našu budúcnosť absolútne zásadná.

V každom prípade je dôležité, kde sa pomyselná globálna ručička teplomeru ustáli. Lebo každý pol stupeň navyše znamená zásadnejšie dôsledky pre našu existenciu.

A nie sú to len čísla, sú to konkrétne suchá, požiare a zároveň povodne a hurikány, nedostatok potravín, zaplavené mestá aj celé štáty, neobývateľné plochy Zeme a konkrétne životy miliónov a miliárd ľudí. Napokon to môže byť aj zánik ľudského druhu.

Súvisiaci článok Začať od seba? To je hlúposť. Riešenie klimatickej krízy sa začína u politikov Čítajte 

Neobývateľná Zem

Mimoriadne plastický a zároveň krutý obraz ponúka David Wallace-Wells. Ako novinár sa téme klimatickej zmeny venuje takmer tri desaťročia a za ten čas nazbieral nepreberné množstvo údajov a dát, ako bude vyzerať život na Zemi a zvlášť život ľudí, v prípade rôznych klimatických scenárov. Svoje dielo Neobývateľná Zem opiera o desiatky vedeckých štúdií a odborných článkov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C66AH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Jakub Filo je zástupcom šéfredaktorky denníka SME pre spravodajstvo. Do SME nastúpil v júni 2015, najskôr ako vedúci oddelenia vedy a techniky, od septembra 2015 bol hlavným editorom spravodajstva. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu