SME
Pondelok, 19. apríl, 2021 | Meniny má JelaKrížovkyKrížovky
PÍŠE DAVID HUTT – FÓRUM

V4 by sa namiesto Číny mala zamerať na Japonsko

Obchodná dohoda EÚ a Japonska má obrovský potenciál.

(ilustračné foto) (Zdroj: SITA/AP)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Autor je novinár, píše o európskej politike a zahraničnej politike EÚ s dôrazom na vzťahy s Áziou.

Keď sa v roku 2012 konal prvý summit takzvanej skupiny „16+1“, teda Číny a šestnástich krajín strednej a východnej Európy, Peking vyhlásil, že rozvíjajúce sa európske trhy majú „zlatú príležitosť“ podieľať sa na štedrej sume, ktorou Čína dotovala vtedy čerstvú multibiliónovú iniciatívu Jeden pás, jedna cesta (nazývaný aj Nová hodvábna cesta - pozn. red.).

Česko sa krátko nato vyhlásilo za „bránu“ pre čínske investície v Európe a prezident Miloš Zeman počas štátnej návštevy v Pekingu v roku 2016 povedal, že sa prišiel „naučiť, ako zvýšiť hospodársky rast a stabilizovať spoločnosť“ vo svojej krajine. (Len dvadsať rokov predtým tvrdil, že ktokoľvek, kto chce budovať úzke väzby s Pekingom, je „pripravený podstúpiť plastickú operáciu na zošikmenie očí“.)

Aj Maďarsko pod vládou autoritárskeho premiéra Viktora Orbána sa ponúklo ako ideálne miesto, kam by mohol siahať čínsky projekt.

Súvisiaci článok Nenechajme si nahovoriť, že Číňania nezvládnu demokraciu Čítajte 

Očakávanie a realita

Nadšenie z Číny medzi visegrádskymi krajinami však dnes klesá. Naďalej pretrvávajú staré poriadky, keď Čína do krajín V4 vyváža viac tovarov, ako odtiaľ kupuje. Import z Česka dokonca v uplynulom roku poklesol, zatiaľ čo export stúpol.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavným cieľom čínskych investícií v Európe tak zostáva Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko. Podľa údajov nadácie Heritage Foundation, ktorá sleduje globálne čínske investície, do konca roka 2018 Čína v Maďarsku investovala 5,1 miliardy dolárov, čo je viac ako polovica všetkých investícií v krajinách summitu 16+1, no v Poľsku len 1,89 miliardy a v Česku necelú miliardu.

Azda najväčšiu výpovednú hodnotu má, že skepsu voči Číne prejavuje stredoeurópska verejnosť.

Ukrajina, ktorá má len o čosi menšie HDP ako Česko, získala takmer deväťnásobok investícií, ako táto krajina V4. Český prezident Zeman v apríli nazval nedostatok investícií „škvrnou na česko-čínskej spolupráci".

Ak ohľadne Číny vládne vo V4 o čosi väčšia skepsa, pričom tieto krajiny majú naďalej záujem o investície z krajín mimo EÚ, mali by sa namiesto toho zamerať na Japonsko. Tokio má sklon k „ponorkovej diplomacii“. Málokedy ho vidno, no vždy je prítomné.

Japoncov tu už máme

Japonsko tento rok oslávilo storočie diplomatických vzťahov s Poľskom a japonský korunný princ Fumihito s manželkou pri tejto príležitosti v júni navštívili Varšavu. Len niekoľko mesiacov predtým sa konal tretí summit V4+Japonsko, ktorý prehĺbil diplomatické vzťahy medzi týmito piatimi krajinami.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň platí, že japonské podniky zapustili v regióne pevné korene. Napríklad holdingová skupina Asahi vlastní jednu z najslávnejších českých značiek (plzenský pivovar Pilsner Urquell) aj poľský pivovar Tyskie a maďarský pivovar Dreher.

Automobilka Toyota už dlhodobo v Česku montuje autá a spolu s francúzskou skupinou PSA plánuje v českej továrni vyrábať tri nové miniautá, čím by sa stala najväčším dodávateľom áut v Európe.

Podľa údajov japonského ministerstva zahraničných vecí Japonsko do konca roku 2018 v Česku investovalo 3,8 miliardy dolárov, teda štyrikrát viac ako Čína. Podľa údajov zo začiatku roku 2017 do maďarskej ekonomiky Japonsko nalialo 4,4 miliardy dolárov, len o čosi menej ako Čína v tom čase.

Súvisiaci článok Prečo by Únia mala spolupracovať s Japonskom Čítajte 

Nové vetry

Treba pripustiť, že japonský obchod s krajinami V4 zvyčajne nedosahuje čínske rozmery. Na druhej strane, februárové schválenie obchodnej dohody medzi EÚ a Japonskom vytvorí trh, na ktorom sa stretne zhruba tretina svetového HDP.

Európska komisia predpokladá, že vďaka zrušeniu zhruba biliónových ciel, ktoré boli uvalené na prevážané tovary a služby, vzájomný obchod medzi EÚ a Japonskom by mohol narásť o takmer 36 miliárd eur.

Druhým dôvodom nárastu vzájomného obchodu by mohol byť brexit. Množstvo japonských spoločností, ktoré investovali vo Veľkej Británii, dnes vo svetle odchodu Británie z EÚ zvažujú, že svoje podniky presťahujú do strednej Európy.

Predpokladá sa, že viacerí japonskí výrobcovia z oblasti automotive ako Tsubakimoto, Sanko Gosei a NP Automotive Coatings v nadchádzajúcich rokoch presťahujú svoje firmy do Česka.

Firma Toray Industries v júli oznámila investíciu vo výške 225 miliónov dolárov do výstavby továrne na batérie pre elektrické autá v Maďarsku, prvej svojho druhu v Európe. Niekoľko mesiacov predtým prišla s podobnou správou firma Mitsui High-tec, ktorá do výstavby svojej prvej továrne v Poľsku preinvestuje štyridsať miliónov dolárov.

Súvisiaci článok Keď investície nie sú v štátnom záujme Čítajte 

Svet po brexite

Do úvahy treba brať aj ďalšie faktory. Obchodovanie s Japonskom so sebou neprináša politické náklady obchodovania s Čínou. Z rastúceho vplyvu Číny na kontinenty už majú obavy mnohí európski politici a ich odhodlanie sa upevňuje.

Marcový „strategický výhľad“ Európskej únie Čínu prvýkrát vyhlásil za „systémového rivala“ a hospodárskeho konkurenta. V januári bol v Poľsku zatknutý manažér Huawei podozrivý zo špionáže v prospech Pekingu a české bezpečnostné agentúry varujú pred používaním softvéru tejto firmy.

Azda najväčšiu výpovednú hodnotu má, že skepsu voči Číne prejavuje stredoeurópska verejnosť.

Podľa prieskumu agentúry Pew Research zo začiatku roku 2018 len deväť percent Maďarov a šesť percent Poliakov vyjadrilo názor, že pre svet by bolo lepšie, keby sa namiesto Spojených štátov úlohy svetovej mocnosti ujala Čína.

Boli to najnižšie čísla z desiatky európskych krajín, v ktorých sa prieskum konal. Pozitívny názor na Čínu v tom istom prieskume vyjadrilo len 43 percent Maďarov a 36 percent Poliakov.

Dlhodobé zahraničné investície, o ktoré sa stredná Európa usiluje, môže v týchto podmienkach ponúknuť práve Japonsko.

(c) Visegrad Insight

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Česká republika

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Poľsko, Maďarsko, Európska únia, Čína, Japonsko, Vyšehradská štvorka (V4)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Smer sa o zmenu pokúšal cez pozmeňujúci návrh aj s amnestiou.

15. apr

Sputnik má Orbán na propagandu.

8 h
Ilustračné foto.

Vláda v piatok prijala uznesenie k zákazu vychádzania.

16. apr

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Sliacky).

10 h
Zuzana Kepplová.

Ruská diplomacia vidí len Američanov.

14 h
Ben Cunningham.

Darmo sa spoločnosť upína k vede, ľudia naďalej veria nezmyslom.

14 h
Zuzana Kepplová.

Vybrať sa s nákupným vozíkom do Ruska, akoby nebolo žiadne včera ani zajtra, sa nedá.

16 h