Autor je bývalý veľvyslanec v SAE a Katare
Kým sa Spojené štáty usilujú vystupňovať kampaň maximálneho hospodárskeho tlaku proti Iránu, Teherán hľadá spôsob, ako uniknúť zo zvieracej kazajky, ktorá ho dusí v podobe ropných sankcií.
USA obviňujú Irán z „bezprecedentného útoku“ proti saudskoarabskej ropnej infraštrukúre, ktorý sa uskutočnil minulú sobotu. Nasledujúce dni pravdepodobne odhalia odpor Rijádu k odvetným opatreniam a strastiplné rozhodovanie Washingtonu pri zvažovaní adekvátnej reakcie.

Útoky zo 14. septembra vykonané raketami s plochou dráhou letu a bezpilotnými lietadlami zasiahli Abkajk a Churajs, najdôležitejšie ropné zariadenie na východe monarchie, patriace saudskoarabskej ropnej spoločnosti Saudi Aramco a tým vyradili polovicu jej produkcie.
Čiže zhruba päť percent celkovej globálnej spotreby za deň.
Hoci sa jemenská povstalecká skupina húsiovcov okamžite prihlásila k zodpovednosti, USA trvajú na tom, že útoky nepochádzajú z Jemenu a boli vykonané za pomoci a aktívnej účasti Iránu.
Satelitné zábery uverejnené po útoku dávajú za pravdu USA v tom, že Saudská Arábia bola napadnutá zo severu, z územia mimo Jemenu.
Iránska kalkulácia
Ak je za útokmi skutočne Teherán, tak to znamená vrcholne trúfalú a bezočivú eskaláciu s cieľom udržania a posilnenia svojho politického a vojenského vplyvu na Blízkom východe a najmä v oblasti Perzského zálivu.
Islamská republika sa usiluje útekom dopredu vymaniť spod amerického tlaku a zároveň určovať sled udalostí.
Tromi incidentmi v tomto roku (14. mája dvakrát v centrálnej časti Saudskej Arábie a 17. augusta na juhovýchode pri hraniciach s Spojenými arabskými emirátmi) šiítskí mullovia dokázali, že sú schopní agresívnym spôsobom zatlačiť na Washington a jeho spojencov, aby sa pokúsili vynútiť zastavenie série bolestivých sankcií.
USA obviňujú z útokov Irán a pravdepodobnosť toho, že Spojené štáty alebo ich spojenci siahnu k vojenskej odvete proti Iránu významne stúpla. Niekoľko hodín po útoku prezident Donald Trump vyhlásil, že Spojené štáty majú „odistené a nabité“ a čakajú na záverečnú verifikáciu iránskej účasti predtým, ako sa rozhodnú o spôsobe reakcie.
Iránci nepochybne chápu, že útoky takéhoto druhu môžu mať za následok vojenskú odvetu zo strany USA. Lenže je evidentné, že sú pripravení zobrať na seba takéto riziko.
A dokonca môžu kalkulovať s tým, že Trump nebude ochotný riskovať vážny a mimoriadne rozvratný konflikt pred americkými prezidentskými voľbami na budúci rok.