Autor je nezaradený poslanec parlamentu a bývalý minister kultúry
Vláda na poslednú chvíľu schválila stratifikáciu nemocníc, aby ju mohla poslať na októbrovú schôdzu parlamentu. Ministerka zdravotníctva za Smer ju predložila, premiér za Smer ju na rokovanie vlády zaradil a zahlasoval za ňu spolu s ďalšími členmi vlády za Smer. To všetko s vedomím, že práve strana Smer a jej predseda odmietajú tento návrh podporiť.
Navyše, každý si mohol všimnúť, že na tlačovej konferencii po schválení zákona ministerka Andrea Kalavská žiarila šťastím a premiér prekypoval spokojnosťou. A tak premiér Peter Pellegrini po viacerých, doteraz len verbálnych vymedzeniach, prvýkrát urobil krok, ktorý sa dá nazvať rebéliou voči svojmu straníckemu šéfovi.
Pikantnosť celej situácie korunuje skutočnosť, že podporu tomuto vládnemu návrhu deklaruje takmer celá opozícia a chvália ho aj Smerom nenávidené „liberálne a protivládne“ médiá. A tak sa premiér Pellegrini z vlastnej vôle dostal nielen do konfliktu s vlastnou stranou a jej predsedom, ale zároveň sa názorovo ocitol v tábore opozície, ktorá ho ešte včera chcela odvolať z funkcie
Robert Fico, stratég
Treba však hneď dodať, že výrazný podiel na tomto čudnom predstavení má aj predseda Smeru Robert Fico, ktorý sa do veľkej miery sám vmanévroval do nepríjemnej situácie, keď ho nerešpektuje jeho vlastný podpredseda, ktorého len pár dní predtým navrhol za lídra volebnej kandidátky. Aj tak sa však zdá, že Fico začína byť viac vo vleku politického vývoja, než tým, kto ho určuje.
Prvú chybu urobil, keď sa na zdravotnícku reformu pozrel prvoplánovo ako na rušenie nemocníc v regiónoch a so stereotypom politika, ktorý sa trasie o preferencie, ju zhodil zo stola. Nedá sa vylúčiť, že v tom zohral úlohu aj motív rivality s Pellegrinim, ktorý sa práve na zdravotníctve snaží zbierať body.