Autor je švajčiarsky veľvyslanec na Slovensku
V srdci bratislavského Starého Mesta neďaleko Michalskej brány sa nachádza Švajčiarske veľvyslanectvo; na staromestskej fasáde veje červeno-biela zástava.
V týchto dňoch oslavuje veľvyslanectvo dvadsiate výročie svojho založenia a to je dobrý dôvod na ohliadnutie sa za dlhoročnou produktívnou spoluprácou medzi Švajčiarskom a Slovenskom.
Kvalita vzájomných vzťahov sa dá vysvetliť aj tým, že toho máme veľa spoločného - dejiny oboch krajín poznačilo presadzovanie vlastnej nezávislosti voči mocným susedom v rôznych historických epochách, obe krajiny sú vnútrozemské štáty podobnej rozlohy a s porovnateľnými prírodnými krásami v strede európskeho kontinentu.
A v neposlednom rade majú aj podobnú mentalitu typickú pre národy úzko spojené s horami, pre ktoré sú typické mierumilovnosť, rozvaha a pragmatizmus.
Dobré vzťahy už od začiatku
Švajčiarsko-slovenská spolupráca začala hneď v prvých hodinách po vzniku Slovenskej republiky. Švajčiarsko patrilo k prvým krajinám, ktoré uznali dnešné Slovensko ako suverénny štát v deň jeho vzniku 1. januára 1993.
Ale už skôr, po potlačení Pražskej jari v auguste 1968, prijalo Švajčiarsko viac ako 13-tisíc Čechov a Slovákov, ktorí z Československa utiekli a ktorí tiež prispeli k hospodárskemu a kultúrnemu rozvoju Švajčiarska.
“V oblasti duálneho vzdelávania boli niektoré prvky švajčiarskeho modelu inšpiráciou pre slovenský systém.
„
Dnes vo Švajčiarsku pracuje veľa Sloveniek a Slovákov a sú cenenými a vysoko kvalifikovanými pracovnými silami. Najmä v rôznych priemyselných odvetviach a v zdravotníctve chýbajú vo Švajčiarsku zamestnanci s dobrou kvalifikáciou.
Slovensko si zase za miesto podnikania zvolilo približne sedemdesiat švajčiarskych firiem, ktoré vytvorili okolo sedemtisíc pracovných miest a ich investície majú hodnotu viac ako sedemsto miliónov eur.
Švajčiarsko má záujem o to, aby bolo Slovensko konkurencieschopné a prosperujúce a Európa stabilná a solidárna. V rámci príspevku na znižovanie rozdielov medzi starými a novými členskými štátmi, nazývanom aj Švajčiarsky finančný mechanizmus, preto Švajčiarsko od roku 2007 investovalo na Slovensku prostredníctvom 21 projektov v oblasti hospodárstva, životného prostredia a v sociálnej oblasti približne šesťdesiat miliónov eur.
Zvlášť chcem vyzdvihnúť spoluprácu v oblasti duálneho odborného vzdelávania, kde boli niektoré prvky úspešného švajčiarskeho modelu inšpiráciou aj pre slovenský systém duálneho odborného vzdelávania.
Prepojení zmluvami a spoluprácou
Partnerstvo medzi Švajčiarskom a Slovenskom je rovnocenné a zakladá sa na vzájomnej dôvere. Pre obe krajiny je veľmi dôležitá úzka spolupráca s ostatnými európskymi krajinami. Slovensko má pochopenie pre bilaterálnu cestu, ktorú si Švajčiarsko zvolilo vo svojom vzťahu k EU.
Naša krajina chce túto "švajčiarsku cestu" konsolidovať a ďalej rozvinúť.
Švajčiarsko a Slovensko sú vzájomne prepojené viac ako dvoma tuctami bilaterálnych zmlúv. Partnerstvo našich krajín má históriu a obsah, ale aj ďalší potenciál – politický, kultúrny, sociálny a hospodársky.
K tomu patrí aj možné pokračovanie spolupráce formou ďalšieho - druhého Švajčiarskeho finančného mechanizmu, o ktorom momentálne rokuje švajčiarsky parlament a ktorého realizácia úzko súvisí s celkovým kontextom vzťahov Švajčiarska a EÚ.
Nárast prosperity na Slovensku v posledných dekádach je obdivuhodný – Slováci sa majú lepšie než kedykoľvek predtým. Švajčiarsko má za sebou ešte dlhšie obdobie hospodárskeho rastu, obe krajiny však vedia, že na svojej prosperite musia naďalej pracovať, či už ako člen, alebo partner Únie.
A to je základom pre úspech našej budúcej spolupráce.