SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Bude Komisia geopolitická?

Ktorí komisári zabezpečia, aby Únia obstála medzi globálnymi mäsožravcami.

Eurokomisárka Margrethe Vestagerová riešila v predošlej komisii obchodnú súťaž, teraz bude mať na starosti digitálny vek. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je šéf výskumu v európskom think-tanku Európska rada pre medzinárodné vzťahy (ECFR).

Priznajme si, že vypočúvania nových komisárov nie sú práve najpútavejším televíznym programom. Dívame sa na monotónnych poslancov pýtajúcich sa nezrozumiteľné otázky a riskujúcich tak znechutenie z kandidátov, ktorí odpovedajú zmesou zastierania a uhýbania.

Obecenstvo si azda praje, aby dávali radšej Eurovíziu.

No nedajme sa pomýliť nedostatkom zábavy, pretože v skutočnosti ide o veľa. Je to už päť rokov, čo prebiehali podobné vypočúvania, no odvtedy sa svet stal dramaticky zložitejším a súťaživejším.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vnútorne EÚ zápasí s brexitom a množstvom ďalších prekážok v integrácii. Ako ukázal prieskum ECFR, väčšina európskych voličov dnes verí, že Únia môže skolabovať o desať či dvadsať rokov.

No napriek týmto obavám si želajú, aby Únia robila viac. Zdá sa im, že EÚ, ako aj ich domáce vlády zlyhávajú v tom, aby ich ochránili pred konkurentmi ako Čína či Rusko. Takže nová Komisia bude čeliť existenčným hrozbám zvnútra aj zvonka. Európska strategická suverenita, schopnosť nezávisle konať vo svete, je ohrozená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A prezidentka Ursula von der Leyenová prisľúbila, že jej Komisia bude „geopolitická“. Znamená to, že EÚ už nebude vegetariánom medzi mäsožravcami so silným apetítom. Nato však bude potrebovať správnu zostavu komisárov, ktorí rozumejú, že ekonomika je tiež mocenskou arénou.

K tomu sa viaže aj značne zábavnejší prístup k výberu kandidátov. Ponúkam sériu otázok a návrhov, ktoré by si poslanci mohli prepožičať, ak chcú zistiť, či sa navrhnutí komisári na takúto prácu hodia.

Súvisiaci článok Budete prekvapení, no Európania vedia, čo chcú Čítajte 

Josep Borrell, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku a bezpečnosť a viceprezident pre silnejšiu Európu vo svete

Má najdlhší titul a tiež ho čaká najťažšia práca. Teoreticky je akoby ministrom zahraničia Únie. V praxi však jeho predchodcovia museli prenechať serióznu prácu ministrom členských štátov a zamerať sa na vyberanie takých oblastí, v ktorých sa záujmy štátov zhodovali alebo o ne nik príliš nedbal.

No prieskum ECFR ukazuje, že Európania si prajú takú Úniu, ktorá ich ochráni pred veľkými hráčmi. Preto nasledujúci vysoký predstaviteľ musí byť schopný dosiahnuť konsenzus medzi štátmi aj na veľkých otázkach, ak chce EÚ posilniť.

Stálo za zváženie prevetrať Borelliho názory na ruské zasahovanie do domácej politiky členských štátov a popýtať sa, ako chce čeliť kybernetickým útokom a dezinformačným kampaniam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

K téme Iránu by sa oplatilo zaujímať, ako chce uvoľniť napätie s USA a zabezpečiť, aby sme sa vyhli vypuknutiu ničivej vojny.

Margrethe Vestagerová, výkonná viceprezidentka pre Európu pripravenú na digitálny vek

Vestagerová už v predchádzajúcich piatich rokoch ako komisárka pre obchodnú súťaž ukázala, že má guráž, keď sa postavila americkým technologickým gigantom. Prezident Trump odkázal „že ona nenávidí USA viac ako ktokoľvek iný“, čo v preklade znamená, že Vestagerová čosi zmohla a Trump nič nezískal.

V ďalšom období by sa mala postarať o to, aby Európania mohli súťažiť férovo a uspeli v oblasti AI.

Poslanci by sa mali zaujímať, ako naloží s európskymi talentmi, dátami a hardwérom v súťaži s gigantmi – ktorí si občas zakúpili, požičali či ukradli z európskych technológií – a ako bude dbať na etické štandardy pre AI.

Valdis Dombrovskis, výkonný viceprezident pre ekonomiku slúžiacu ľuďom

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Systémový znak slovenského parlamentarizmu je poslanecký asistent ako biely kôň.


4 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


6 h
Peter Schutz

Hlavnou témou týchto volieb bude, či Slovensko zostane európskou demokraciou.


7 h
Publicista Matúš Ritomský.

O neschopnosti vyrovnať sa s minulosťou nesvedčí ani tak príbeh Budaja ako snaha Fica uniesť nás do ruskej sféry vplyvu.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu