Autor je odborársky funkcionár
Tento týždeň pochodujú odborári za vyššiu minimálnu mzdu, pričom sa ihneď vyrojili názory o tom, ako by odbormi žiadaná výška minimálky 607 eur (pôvodne 635) ihneď zlikvidovala podnikanie na Slovensku.
Tak sa pozrime na realitu. Minimálna mzda rastie "rekordne" už niekoľko rokov a v roku 2018 boli do legislatívy zavedené aj vyššie príplatky za prácu cez víkendy a v noci.
Ako sa to odrazilo na mzdách na Slovensku? Priemerná mzda na Slovensku podľa OECD narástla o 6,5 percenta, v Česku o 7,3, v Maďarsku o 11,3, v Lotyšsku o 6,6, v Litve o 7,5. Takže aj napriek vraj rekordným nárastom, vôbec nevytŕčame z východoeurópskej reality.
Neprimerane nízke mzdy
Priemerné mzdové náklady (vrátané daní a odvodov) na odpracovanú hodinu boli v roku 2018 na Slovensku vo výške 11,6 eura, čo nás radí na posledné priečky v EÚ, pričom nás predbiehajú aj krajiny, ktoré majú nižšiu produktivitu.
Vyššie náklady na odpracovanú hodinu majú Estónci, Portugalci, Gréci, Česi aj Slovinci. Litva a Lotyšsko sú tesne za nami a keď porastú tak rýchlo ako minulý rok, tak nás čoskoro predstihnú. Zvlášť tento nepomer vidno, ak mzdové náklady prepočítame cez paritu kúpnej sily (cenová úroveň).