Autor je europoslanec a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko
Ako ukončiť ruskú okupáciu Donbasu? Málokto tomu venuje pozornosť, ale v posledných hodinách sa udial celkom výrazný posun v zaseknutom vyjednávaní o tejto otázke.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský tento týždeň kývol na dohodu, ktorá znamená - podľa toho, ako ju interpretujete - buď prvú reálnu nádej na mier po piatich rokoch, alebo ukrajinskú kapituláciu pod Putinovým tlakom.
V Kyjeve ľudia protestujú proti Zelenského “zrade”. EÚ vydalo krátke a jemne pozitívne stanovisko. A mne - kedže som členom delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Ukrajinou a náhradníkom v Zahraničnom výbore - volajú zahraniční aj ukrajinskí novinári a pýtajú si reakciu.
V celej situácií môže zohrať dôležitú rolu aj slovenská diplomacia. Prečo? Práve predsedáme OBSE, ktorá je jediným neutrálnym aktérom v konflikte.
Steinmeierov plán
Všetko sa točí okolo takzvaného “Steinmeierovho plánu”, ktorý doteraz nikto nečítal, kedže nebol spísaný na papieri. Ide o návod bývalého nemeckého ministra zahraničia a súčasného prezidenta, ako prakticky uviesť do života Minské dohody z roku 2015.
Ukrajina tento plán - až do tohto týždňa - rezolútne odmietala.
O čo teda ide? Minské dohody predpokladajú, že na to, aby zavládol mier, musí sa udiať niekoľko vecí. V skratke: Ukrajinci usporiadajú miestne voľby v “separatistických” regiónoch Donecku a Luhansku a udelia im špeciálny štatút v rámci Ukrajiny, zatiaľčo Moskva stiahne svoje jednotky a techniku naspäť za pôvodnú hranicu a vráti kontrolu nad ňou kyjevskej vláde.
Diabol bol vždy v detaile - v akom poradí majú tieto kroky prebehnúť?