SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Prepísali pravidlá, zajali rozhodcov. Tak sa dá zmárniť demokracia

Právny štát potrebuje opateru.

(Zdroj: SITA/AP)

Autorka je fínskou ministerkou pre európske záležitosti

Vyjadrenie Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva ohľadom nezákonnej snahy premiéra Borisa Johnsona stopnúť na päť týždňov parlament, aby sa tak vyhol preberaniu svojich plánov na brexit bez dohody, podčiarkuje, aká dôležitá pre demokraciu je vláda zákona.

No kým v Británii sa podarilo ju udržať, inde v Únii je ohrozená. Pre EÚ by ochrana právneho štátu mala byť povinnosťou, ktorej majú lídri bezpodmienečne dostáť.

Právny štát v centre

V knihe O pôvode politického poriadku tvrdil politológ Francis Fukuyama, že právny štát je konštrukčne najzložitejším pilierom modernej spoločnosti. Zostaviť výkonnú správu a prevádzkovať voľby je pomerne jednoduché a len malá časť zlyhaných štátov nemá funkčnú administratívu či tvorbu zákonov.

No oveľa viac štátov trpí na nedostatky v právnom štáte, čo ich oslabuje a spôsobuje politické zahnívanie.

Pre EÚ je právny štát stredobodom záujmu, pretože Únia nie je len spoločným ekonomickým podnikom (aj keď, ako hovorí ekonóm Hernando de Soto, právny štát je tiež základnou podmienkou pre rozvinutú ekonomiku).

Raison d’être EÚ, ako to zadali jej tvorcovia, je garancia mieru medzi európskymi krajinami a zachovanie ľudských práv v samotných štátoch. A celý blok je založený na spoločných hodnotách vpísaných do jej základných dohôd.

Záväzok EÚ k právnemu štátu je jasne zapísaný v druhom článku zmluvy o Európskej únii. Zastáva sa zákonnosti, právnej istoty, zakazuje svojvoľné užívanie moci, ustanovuje deľbu moci a tiež výkonné a nezávislé súdnictvo. Úcta k právnemu štátu sa ukazuje na viacerých úrovniach: Únie, štátu, spoločností aj občanov.

V EÚ nie je vláda práva jalovým politickým vyhlásením či neudržateľným morálnym ideálom, ale princípom, ktorý musia verejní činitelia a súdy dodržiavať a ručiť zaň.

A platí to aj naopak: EÚ má povinnosť zabezpečiť, aby sa práva zapísané v jej zmluvách dodržiavali na úrovni členských štátov.

Prípad Poľsko a Maďarsko

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


33m
Peter Schutz

Víťazom je prezidentka.


2 h
Minister životného prostredia Ján Budaj.

O Mečiarovi bolo známe, že má záujem o kompromitujúce materiály.


3 h

Nie najlepšia reklama na diéty.


3 h