Autor je poslancom EP za stranu Spolu
Nikoho, kto sleduje politické spravodajstvo, neprekvapí, že máme v Európskej únii a jej susedstve do činenia so závažnými, no často bezprostredne málo viditeľnými hrozbami pre našu demokraciu a slobodu.
Ide konkrétne o rôzne destabilizačné kampane zamerané priamo na štátne zriadenia či predvolebné hackerské útoky, ale najmä systematické šírenie dezinformácií a vymysleného obsahu, ktorý manipuluje verejnú mienku.
Sú to hrozby, ktoré naši občania vnímajú veľmi citlivo. Na jar tohto roku sa v prieskume Eurobarometer ukázalo, že až 83 percent všetkých Európanov považuje šírenie vymysleného obsahu za problém pre demokraciu.
Vnímanie tohto problému je silné v každej členskej krajine, pričom Slováci priznávajú oproti európskemu priemeru ešte vyššiu mieru kontaktu s vymysleným obsahom.
Len menovať Rusko nepomôže
Takisto málokoho prekvapí, že Rusko je podstatným zdrojom spomínaných snáh o rozklad európskych demokracií. Európsky parlament už opakovane prijal niekoľko silných stanovísk, ktoré túto hrozbu pomenúvajú.
To, čo však dnes akútne potrebujeme, sú praktické riešenia na účinný boj s dezinformáciami. Preto sme spolu s ďalšími kolegami europoslancami pripravili text na túto tému v novom Európskom parlamente.