Autor je externý prednášajúci na Katedre bezpečnostných štúdií, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, žije v Budapešti.
V nedeľu v Maďarsku prebehli komunálne voľby, ktoré sú na najbližšie tri roky jedinými plánovanými celoštátnymi voľbami. V týchto voľbách došlo k viacerým neočakávaným politickým zmenám.

Od roku 2006 sú to prvé celoštátne voľby, ktoré ak maďarská vládna strana Fidesz neprehrala, len ťažko ich môže považovať za výhru. A to aj napriek, tomu, že sa ich ako výhru, podobne ako pred pár mesiacmi Smer na Slovensku, snaží prezentovať.
Referendum o vládnej strane
Aj keď ide o komunálne voľby, bolo jasné, že ide o referendum o vládnej strane Fidesz. Strana jasne dala najavo, že v prípade silnej podpory bude pokračovať v ústavných zmenách.
V mestách, kde vládni kandidáti čelili súbojom s opozičnými kandidátmi, Fidesz neskrýval vyhrážky, že opoziční starostovia či primátori budú mať sťažené vyjednávanie či prístup k vládnymi zdrojom, hoci tieto vyjadrenia po voľbách minimálne v prípade Budapešti vládni politici korigovali.
Najväčšiu stratu strana maďarského premiéra Viktora Orbána utrpela v hlavnom meste.

Budapešť, v ktorej žije takmer pätina obyvateľov Maďarska (v budapeštianskej aglomerácii až tretina), prejavila podporu spojenej politickej opozícii, a s podporou 50,86 percenta si zvolila nového primátora. Gergelya Karácsonya, doterajšieho starostu XIV. obvodu Budapešti (Zugló).