SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Edward Nowak: Všetko, čo sa nám podarilo dosiahnuť, je zničené. PiS ruinuje túto zem

PiS by si dnes za okrúhly stôl s nami nesadli.

Edward Nowak. (Zdroj: archív E.N.)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V roku 2015 ste povedali, že ste pripravený odísť do dôchodku, teda stiahnuť sa z verejného života. No už nasledujúci rok ste boli na demonštrácii na obranu slobody médií. Zdá sa, že to, čo sa vašej generácie podarilo dosiahnuť, je pod paľbou.

Je to zničené. Keď som odišiel do dôchodku, rozhodol som sa zmeniť svoj život o 180 stupňov, celkom ukončiť pôsobenie v biznise, verejnú kariéru a začať sa venovať iba spoločenským aktivitám a rodine.

Založil som združenie Sieť Solidarity, ktoré zhromažďuje ľudí dávnej Solidarity, opozície, spomína na tradície. A odrazu prichádza do vlády v Poľsku PiS, ktorá ruinuje túto zem. Je to také popretie ideálov Solidarity, ktorým do hĺbky verím, že to nedokážem strpieť.

Povedal som si, že to nemôže byť tak, že mám 69 rokov a že ma to už nemá trápiť, predsa mám deti a je tu nová generácia Poľska, je tu Európa a svet, nedá sa to všetko len tak ponechať. A preto tomu voči tomu vystupujem.

Jednoducho, svedčím o tom, že je zle.

Strana Jarosława Kaczynského vyhrala začiatkom októbra voľby, členovia strany PiS často vravia, že ich činnosť je reakciou na Okrúhly stôl, ale tvrdia, že to až oni sú poslami tej dobrej zmeny, tvrdia, že Okrúhly stôl bol čímsi zlým. Myslíte, že majú čiastočne pravdu? Existuje niečo, čo sa vydalo zlým smerom?

Ľudia sa musia snažiť o kompromis, musia sa pokúšať žiť so sebou a s ostatnými. A pre mňa sú takými opornými piliermi, na ktorých stojí Poľsko, dohoda z augusta z 80. roku a dohody Okrúhleho stolu.

Keď sme išli k Okrúhlemu stolu ako predstavitelia Solidarity a opozície, sadali sme k tomu stolu s ľuďmi, ktorí nás zatýkali, bili, ba dokonca zabíjali. Bolo to veľmi ťažké pre každého z nás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale urobili sme to pre blaho spoločnosti, pre nás samých. Predsa nemôžeme bojovať, moriť sa, veď Poľsko v roku 1988/1989 bankrotovalo. Veľakrát som štrajkoval a sedel v roku 1980, 1981 a aj v roku 1988, ktorý bol katalyzátorom následných udalostí. A preto som si uvedomil, že si treba k tomu stolu sadnúť, posnažme sa dohovoriť, lebo túto krajinu zlikvidujeme.

Čiže ste sa napokon rozhodli sadnúť za stôl s komunistami?

Komunisti a ľudia, ktorí v tej dobre žili, predsa nezmiznú, samotný komunizmus a samotná myšlienka sa z ľudí vyparila, ale boli ľudia, ktorí z toho ťažili. Čiže som dospel k tomu názoru, že treba ísť cestou kompromisu.

Podľa mňa je to správne. Je však nejaké percento ľudí, ktorí si myslia, že šlo o dohodu elít. Tzv. zhnitý kompromis. Viete, keď počujem spojenie zhnitý kompromis, zatínam päste, lebo kompromis sám osebe značí, že jedna strana musí ustúpiť tej druhej, pretože ak tak neurobí, vraciame sa znovu k boju.

Preto neexistuje pojem zhnitý kompromis, zhnitý je vtedy, ak sa za ním ukrýva podvod, zrada, nie?

A nebola?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Interiér starej ruskej nemocnice, Moskva

Hororový príbeh Klaudie Petrovovej.


30. nov
Herec Daniel Brühl.

Nechce si predstaviť, aké je to byť Johnnym Deppom.


22. nov
Peter Schutz.

Prečo by mala byť vakcína nebezpečnejšia ženám v druhom stave než „v prvom“?


3. dec
Ilustračné foto.

Merajte si saturáciu kyslíka.


3. dec

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz.

Zo slovenských verejných peňazí robí bankomat samotná žaba na prameni.


3. dec
Fedor Blaščák

Na rok 2021 sa bude spomínať aj o sto rokov.


3. dec

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


3. dec
Nataša Holinová

Výsledky prvého kola voľby detského komisára sú vzrušujúce. Druhé nás ani nemusí zaujímať.


3. dec
Skryť Zatvoriť reklamu