SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Mohol Štefánik dopadnúť ako D'Annunzio?

Taliansky básnik a politik je zlým dvojčaťom Milana Rastislava.

Gabriele D'Annunzio. (Zdroj: CREATIVE COMMONS)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je spisovateľ a prekladateľ

Na diskusiách s čitateľmi sa ma často pýtajú, ku komu má Štefánik v Európe svojím nezvyčajným osudom blízko. Neľahká otázka, pretože vír veľkej vojny so sebou strhol milióny mladíkov z generácie narodenej v poslednej tretine devätnásteho storočia.

Rovnaká skúsenosť zo zákopového masakra a z politických nepokojov pred i po prvom globálnom konflikte spájala nespočetných mužov. No najviac podobností podľa mňa vykazuje život a čiastočne aj dielo talianskeho šľachtica, básnika, dramatika a neskôr aj politika Gabriele D'Annunzia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mladí muži v Paríži

Štefánik sa narodil v roku 1880 v uhorských Košariskách, keď mal už za sebou sedemnásťročný taliansky gróf v Pescare lyrický debut. Milan Rastislav pochádzal z rodiny národne orientovaného, konzervatívneho protestantského kňaza, Gabriele bol z rodu bohatého statkára a starostu.

Obidvaja si prostredníctvom svojich predkov vážili historické tradície. Pre oboch sa kľúčovým obdobím stalo vysokoškolské štúdium a pôsobenie v európskych metropolách, ktoré sa zásadne pretvárali a získavali modernú podobu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Štefánik sa v Prahe v okruhu spolku Detvan oboznámil s myšlienkou československého štátu a nadchol sa pre masarykovskú víziu nového usporiadania strednej a východnej Európy. Popritom bádal, písal básne a prekladal.

D'Annunzio sa na univerzite v Ríme intenzívne zapojil do literárneho života, pútal na seba pozornosť novátorskou dekadentnou estetikou a zároveň nadšeným propagovaním vlasteneckých myšlienok.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


13m
Peter Schutz

Víťazom je prezidentka.


2 h
Minister životného prostredia Ján Budaj.

O Mečiarovi bolo známe, že má záujem o kompromitujúce materiály.


2 h

Nie najlepšia reklama na diéty.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu