Autor je spisovateľ a prekladateľ
Na diskusiách s čitateľmi sa ma často pýtajú, ku komu má Štefánik v Európe svojím nezvyčajným osudom blízko. Neľahká otázka, pretože vír veľkej vojny so sebou strhol milióny mladíkov z generácie narodenej v poslednej tretine devätnásteho storočia.
Rovnaká skúsenosť zo zákopového masakra a z politických nepokojov pred i po prvom globálnom konflikte spájala nespočetných mužov. No najviac podobností podľa mňa vykazuje život a čiastočne aj dielo talianskeho šľachtica, básnika, dramatika a neskôr aj politika Gabriele D'Annunzia.
Mladí muži v Paríži
Štefánik sa narodil v roku 1880 v uhorských Košariskách, keď mal už za sebou sedemnásťročný taliansky gróf v Pescare lyrický debut. Milan Rastislav pochádzal z rodiny národne orientovaného, konzervatívneho protestantského kňaza, Gabriele bol z rodu bohatého statkára a starostu.
Obidvaja si prostredníctvom svojich predkov vážili historické tradície. Pre oboch sa kľúčovým obdobím stalo vysokoškolské štúdium a pôsobenie v európskych metropolách, ktoré sa zásadne pretvárali a získavali modernú podobu.
Štefánik sa v Prahe v okruhu spolku Detvan oboznámil s myšlienkou československého štátu a nadchol sa pre masarykovskú víziu nového usporiadania strednej a východnej Európy. Popritom bádal, písal básne a prekladal.
D'Annunzio sa na univerzite v Ríme intenzívne zapojil do literárneho života, pútal na seba pozornosť novátorskou dekadentnou estetikou a zároveň nadšeným propagovaním vlasteneckých myšlienok.