SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Kauza Kunsthalle je o eurofondoch

Prečo je projekt kreatívnych centier danajský dar.

Kunsthalle Bratislava sídli v Dome umenia na Námestí SNP v Bratislave (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je spisovateľ a dramatik

Keď ministerka kultúry Ľubica Laššáková dala verejný prísľub, že Kunsthalle Bratislava (KHB) získa právnu subjektivitu a od januára 2020 začne fungovať ako samostatná inštitúcia, kultúrnej obci sa uľavilo.

Mali by sme jej poďakovať, ale zároveň sa nezbavíme dojmu, že to urobila preto, aby sa v tichosti premenil Dom umenia na Kreatívne centrum Bratislava. Áno, milé KHB, dáme ti právnu subjektivitu, skromný rozpočet, ktorý zabezpečí fungovanie tvojich základných vegetatívnych funkcií, ale dostaneš od nás aj danajský dar.

Ak si stále myslíte, že zmyslom premeny Domu umenia na Kreatívne centrum (KC) je podpora umenia a kreativity, žijete vo virtuálnej realite.

Prečo sa nekradlo na kultúre

Hlavným dôvodom premeny Domu umenia na KC sú eurofondy. Predchádzajúce vedenie ministerstva kultúry (teda minister Marek Maďarič) nebolo schopné vytvoriť podmienky na čerpanie eurofondov.

Ich stručná história je pritom zabalená do paradoxu - nič sa tu neukradlo.

Ale netešte sa, nekradnutie nie je prejavom politickej kultúry Smeru, ktorý v rezorte od roku 2012 vládol, ale neukradlo sa nič preto, lebo sa nečerpalo. Nestihli to, či už pre neschopnosť ministra a jeho úradníkov, alebo pre jeho nechuť podieľať sa na budovaní obchodnej značky Smer a rozpory s predsedom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čerpanie eurofondov na podporu kreatívneho priemyslu je vôbec najproblematickejšou oblasťou z hľadiska využitia finančných prostriedkov EÚ na Slovensku.

Prečo ministerstvo nevymyslelo spôsob, ako čerpať eurofondy na jestvujúce a fungujúce projekty?

Pavol Weiss

Pripomeňme si, čo o čerpaní eurofondov povedal Maďaričov stranícky kolega minister Richard Raši v decembri 2018 na stretnutí s ministerkou Laššákovou: "Celková alokácia na túto prioritnú os je aj s prostriedkami štátneho rozpočtu približne 260 miliónov eur. Čerpanie je však nulové."

Čerpanie eurofondov pritom hovorí o dvoch formách podpory – centralizovanej podpore (zakladanie kreatívnych centier a podpora dopytu po kreatívnej tvorbe) a decentralizovanej podpore malých a stredných podnikov v kultúrnom a kreatívnom sektore.

Ak sme teda nechceli o peniaze zadarmo prísť, musíme ich niekde vyčerpať. Vymýšľači vymysleli na ministerstve regionálne kreatívne centrá, ktoré majú zvýšiť podporu dopytu po kreatívnej tvorbe. Návrhom vzniku KC sa rozhodli úradníci priniesť 'totu' kultúru a 'toten' kreatívny priemysel do regiónov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz.

Zo slovenských verejných peňazí robí bankomat samotná žaba na prameni.


3. dec
Fedor Blaščák

Na rok 2021 sa bude spomínať aj o sto rokov.


3. dec

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


3. dec
Nataša Holinová

Výsledky prvého kola voľby detského komisára sú vzrušujúce. Druhé nás ani nemusí zaujímať.


3. dec
Skryť Zatvoriť reklamu