Autori sú gestori PS/Spolu pre vzdelávanie, vedu a inovácie
Ani náhodou nám nenapadne očakávať, že by medzi laureátmi na Nobelove ceny mohol byť niekto zo Slovenska. Podobne nečakáme, že niektorá z našich univerzít bude na top pozíciách v niektorých hodnotiacich rebríčkoch.
Bez ambície a vízie sa za posledné roky prepadáme do podpriemeru a vymetáme posledné priečky všetkých hodnotení v rámci Európy.
Možno by sme sa mohli inšpirovať v Rwande, kde pred pár rokmi vizionári založili Fórum ďalšieho Einsteina. Jeho cieľom je, aby budúci Einstein pochádzal z Afriky. Je to odvážna vízia založiť prosperitu v súčasnosti najchudobnejšieho kontinentu na kvalitných univerzitách a vede.
Čína alebo Brno
Ak chceme mať prosperujúcu spoločnosť, musíme mať kvalitné univerzity a v nich kvalitných ľudí. Skvelým príkladom je Čína, ktorá za posledné tri desiatky rokov svoje univerzity podporila nevídaným spôsobom.

Popredné miesta medzinárodných hodnotiacich rebríčkov sa dnes hemžia univerzitami z Číny, hoci predtým sa tam sotva objavili. Nárast kvality škôl ide ruka v ruke s prosperitou a technologickou konkurencieschopnosťou. Za posledné desaťročie Európa stratila dvanásť percent konkurencieschopnosti v prospech Číny.
Stačí sa však len pozrieť za rieku Moravu, kde sa Masarykova univerzita v Brne premenila z regionálnej vysokej školy na špičkové pracovisko. Každý rok láka tisícky šikovných študentov a študentiek, ale aj vyučujúcich a výskumných pracovníkov zo Slovenska.