Autorka je analytička INESS
Začína sa éra sceľovania pôdy na Slovensku. Alebo aj nie. Hoci sa vláda niekoľko mesiacov chválila revolučným materiálom, ktorý mal do tridsiatich rokov pomôcť usporiadať všetky poľnohospodárske pozemky, akosi sa na to v rozpočte zabudlo. V predvolebnej horúčke sa však neštíti rozdávať inde.
Možno ste sa s tým stretli už aj vy – plánujete užívať zdedenú pôdu, odkúpiť pozemok alebo by ste vo vašom meste privítali cyklochodník.
To všetko brzdí chaotické pozemkové vlastníctvo. Či ide o váš majetok, alebo o investičné plány samosprávy a podnikateľov, narazíte spravidla na komplikované spoluvlastnícke štruktúry.
Do nich sa pletie veľké množstvo zosnulých a neznámych vlastníkov, ktorých pozemky a štátnu pôdu spravuje Slovenský pozemkový fond. Ten je známy tým, že nemá riadne zákonné lehoty na vybavenie žiadostí. Vaše vybavovačky sa tak môžu poriadne natiahnuť.
Slovenskí rekordéri
Výsledkom je rekordná bilancia viac ako sto miliónov spoluvlastníckych vzťahov. Hoci aj v Česku je rozdrobenosť veľká, počet spoluvlastníckych vzťahov na jednu parcelu je u nás rádovo vyšší (11,11 spoluvlastníka na Slovensku v porovnaní 1,56 spoluvlastníka v Česku).