Udalosť týždňa
Brexitové ráno. Dvakrát „áno“ – jedno od EÚ ďalšiemu odkladu a druhé od britskej opozície predčasným voľbám dávajú brexitovej situácii jasnosť, akou od júna 2016 ešte nežiarila.
Vysokú pravdepodobnosť, že 31. januára nastane priateľský rozvod (zásadný pre budovanie nového vzťahu) narušuje len vysoko neistý scenár novej väčšiny vo Westminsteri, ktorá odkopne Johnsonovu dohodu s EÚ.

Či už v prospech nedohody, alebo druhého referenda. Tu treba priznať, že názor z nedávneho komentára, že vzhľadom na Corbyna je brexit s dohodou jasne najlepší scenár pre celú EÚ, je štrbavý v jednom bode:
Navzdory tvrdeniam o nepredvídateľnosti je Corbyn uchopeniu moci omnoho vzdialenejší než Johnson, takže hrozby, ktoré s ním naskakujú, nevážia až toľko, aby sme zanevreli na druhé referendum s možnosťou zotrvania Británie v EÚ. To by bolo rozuzlenie, ktoré si zaslúži prednosť.
Udalosť II
Bagdádí. Vyhodenie najhľadanejšieho zločinca zemegule do luftu je ďalší z úspechov vojny proti teroru, ktorú pred osemnástimi rokmi vyhlásil mladý Bush.
Úspechov je však čoraz menej od toho, na čo si svet robí nárok od jediného „ochrankára“ svojej bezpečnosti.

Navyše, dlhé stepovanie Trumpa pred kamerami vypálilo formou i obsahom opisovania Bagdádího smrti horšie než zle. S odpustením psychiatrickej obce, prezident demonštroval svoj sociopatický status.
Zvuky, ktoré šíril, sa takmer vyrovnávali Threeme (Bagdádí „kričal, skučal“), čo sú spôsoby, k akým by sa verejne neuchýlil žiadny normálny nieže politik, ale vôbec človek.
Udalosť SR
Transformácia moci. Nestratifikácia, nevakcinácia i supermoratórium dávajú najrukolapnejšie svedectvo o presune exekutívy z vlády do parlamentu. Nerozhoduje zbor ministrov, ale poslanecké väčšiny.