Autor je nezaradený poslanec NR SR, predtým za Most/Híd, v súčasnosti v strane Dobrá voľba
Áno, mnohí si povieme, že žijeme v čase, keď médiá už ani neskrývajú svoju zaujatosť, predpojatosť alebo preferencie.
Sú súčasťou inštitúcií, ktorým ľudia (podobne ako politikom, ale už aj napríklad cirkvi) stále menej veria.
Zdá sa, že práve sociálne siete môžu byť útočiskom pre všetkých, ktorí sa dožadujú nestranných, priamych a neskreslených informácií. Je to však naozaj tak? Sú sociálne siete alternatívou k „zavádzajúcim a predpojatým“ informáciám tradičných médií?
A ako to vplýva na politické dianie, spoločnosť a demokraciu?
Viac škandálu, viac zdesenia
Sociálne siete sa v priebehu niekoľkých rokov transformovali zo zábavnej platformy pre roztrúsených priateľov na vysoko účinný nástroj politického boja.
Informácie, dezinformácie aj vyslovené klamstvá sa dostávajú priamo k nám bez akéhokoľvek filtra. Každý je zrazu influencer, lekár, jadrový vedec alebo politik.
Okrem zábavy nám prinášajú ohromné množstvá šokujúceho obsahu. Samozrejme, čím šokujúcejšie a nezvyčajnejšie, tým sú posty ľahšie šíriteľné, majú viac interakcií a teda si ich všimne aj viac ľudí.
Je tiež pravidlom, že úspešnejšie posty sú tie, ktoré rozdeľujú, sú negatívne, agresívne, osočujúce. Jednoducho preto, že ľahšie upútajú našu pozornosť. A to, čo upúta našu pozornosť, vedia softvéry skryté za sociálnymi sieťami lepšie ako ktokoľvek iný - vrátane nás samotných.
Využívanie obrovského zdroja informácií, ich spracovanie a algoritmy, ktoré nás upozorňujú a snažia sa "odovzdať" informáciu, ktorá sa nám môže páčiť, je stále viac v réžii umelej inteligencie. Práve ona stále viac rozhoduje. A, samozrejme, rozhoduje v prospech viac zábavy, viac škandálu, viac zdesenia…
Žiarivejšie rozdiely
Dá sa ľahko povedať, že sociálne siete transformujú nielen spôsob, ako sa vedú kampane a antikamapane, ale aj to, že menia naše vnímanie reality, že menia spoločnosť.