Autor je advokát. Medzinárodné a európske právo študoval na Masarykovej univerzite v Brne a University of Aberdeen v Škótsku.
Demokracia a ochrana ľudských práv patria medzi základné princípy slovenskej ústavnosti. Demokratické inštitúty a dodržiavanie ľudských práv posilňujú priestor slobody každého jednotlivca, nie naopak.
Tento priestor bolo nevyhnutné brániť pred zásahmi do slobody médií vyjadrovať sa k práci verejných činiteľov. Bolo schválené znevýhodnenie nových politických strán pri financovaní.
Teraz zašli poslanci a poslankyne ešte ďalej a predĺžili zákaz zverejňovať prieskumy preferencií na 50 dní. Netýka sa to len volieb do Národnej rady, ale aj do Európskeho parlamentu, prezidenta, orgánov samospráv, hlasovania o odvolaní prezidenta, ako aj referenda.
Odôvodnenie je desivé a malo by byť výkričníkom pre všetky demokratické sily. Cieľom je „chrániť voliča pred dezinformáciami a účelovými informáciami“ a „pred cielenými informáciami zameranými na jeho ovplyvnenie v prospech určitej politickej strany“. Aké prosté!
Čo odporúča Rada Európy
Demokratické inštitúcie musia čeliť využívaniu umelo vytvorených falošných správ v kombinácii s technológiami na cielené ovplyvňovanie výsledkov volieb. Upozorňujú na to rôzne oficiálne zdroje, tajné služby aj správa Rady Európy o stave demokracie, ľudských práv a právneho štátu z roku 2018, ktorá vydala odporúčania, ako tomu predchádzať.