Autor je premiérom Španielska
Európa je predovšetkým sloboda, mier a pokrok. Musíme tieto hodnoty rozvíjať a urobiť z Európy hlavný vzor integrácie a sociálnej spravodlivosti, ktorý chráni svojich občanov.

Európa, o ktorú sa usilujeme, ktorú potrebujeme a ktorú budujeme, je založená na demokratickej stabilite v členských štátoch a nemôže akceptovať jednostranné porušenie integrity.
Európa, ktorú obdivujeme, bola vystavaná na princípe prekrývajúcich sa identít a rovnosti všetkých občanov a na odmietaní nacionalistických ideológií a extrémizmu.
Katalánci odmietli separatizmus v ústave
Témy separatizmu v Katalánsku, zosnovaného mimo ústavný rámec Španielska a v rozpore s ním, a umlčanie väčšiny Kataláncov, ktorí sú proti nezávislosti, sú preto výzvou pre Európu a Európanov. Zachovanie týchto hodnôt v Katalánsku sa dnes rovná ochrane otvorenej a demokratickej Európy, za ktorou stojíme.
Španielsko tieto hodnoty právne ukotvilo v roku 1978, keď spísalo a ratifikovalo plne demokratickú ústavu. Toto historické dielo potvrdilo takmer 88 percent voličov v referende. V Katalánsku bola účasť aj podpora ešte vyššia: novú ústavu potvrdilo približne 90,5 percenta Kataláncov.
Španielsko tak uniklo z dlhého a temného tieňa diktatúry a položilo základy štátu, založeného na vláde práva, dnes porovnateľného so zavedenými demokraciami západnej Európy.
Obnovené boli osobné slobody, ktoré si vydobyli Španieli rôznych náboženstiev a pôvodov, vrátane mnohých Kataláncov.
Ústava z roku 1978 pritom tiež predložila novátorskú odpoveď na otázku územnej rozmanitosti Španielska tým, že ju považuje za autentické pozitívum hodné uznania. Približne štyridsať rokov potom Index demokracie, uverejnený časopisom The Economist, hodnotí Španielsko ako jednu z dvadsiatich úplných demokracií na svete.
Jednostranné odtrhnutie je neprijateľné
Súčasné Španielsko je druhou najviac decentralizovanou krajinou Európy a Katalánsko sa teší jednej z najvyšších úrovní regionálnej samosprávy na kontinente, s ďalekosiahlymi prenesenými právomocami nad kľúčovými sektormi ako sú médiá, zdravotníctvo, školstvo a väzenská správa.
Dnes sa však Katalánsko spája nielen s duchom tvorivosti a podnikavosti, vlastnosťami obdivovanými po celom svete, ale tiež s hlbokou krízou spôsobenou jednostranným porušením španielskeho ústavného poriadku, ktorého sa separatistickí vodcovia regiónu dopustili na jeseň roku 2017.