Autor je odborársky funkcionár
Už roky politici vyplakávajú nad tým, ako je vraj na Slovensku daňovo-odvodové zaťaženie vysoké a ako berie pracujúcim možnosť v čistom zarábať viac.
Vo svetle aktuálnych udalostí sa nedá neskonštatovať, že tieto reči sú a boli skutočným populizmom. Populizmom, ktorý sa vo verejnej debate nespomína, no pritom je oveľa nebezpečnejším ako obedy alebo vlaky zadarmo.
Podľa aktuálnych údajov, či z Eurostatu alebo OECD, je jasné, že daňovo-odvodové zaťaženie práce na Slovensku vôbec nevyčnieva, ani nie je rekordne vysoké – ako sa mnohí snažia tvrdiť.
Naše zaťaženie práce sa pohybuje niekde tesne na priemerom a v roku 2018 sme boli v rámci OECD na 12. mieste, čiže jedenásť krajín malo toto zaťaženie vyššie.
Môžeme diskutovať, či a o koľko by sa dalo znížiť, faktom však je, že drvivá väčšina z tých politikov, ktorí tieto sľuby opakujú, nemajú ani šajn, ako to urobiť bez negatívnych dôsledkov. A už vôbec nevedia, ako tieto negatíva kompenzovať.
Kde vziať peniaze
Vláda a parlament nedávno odsúhlasili zvýšenie odpočítateľnej položky zo základu dane, čo reálne zníži daňovo-odvodové zaťaženie, síce relatívne mierne, no už sa ukazuje, že to bude mať miliónové vplyvy na príjmovej stránke rozpočtov.
A podľa reakcií tých, ktorí už roky sľubujú „nižšie dane“, je možné skonštatovať, že si dôsledky svojich sľubov nielenže neuvedomovali, ale hlavne ani nevedia, ako výpadky vykryť.