Autor je lekár pôvodom z Čile
Na Slovensku žijem od roku 2006. Vyštudoval som tu medicínu v slovenskom jazyku a aktuálne pracujem ako lekár na bratislavských Kramároch. Do Čile cestujem pravidelne každý rok a cez internet často telefonujem s rodinou a kamarátmi.

V našich rozhovoroch z posledného obdobia boli nepokoje v hlavnom meste Santiago de Chile a iných mestách častou témou.
Mama, ktorá žije v prímorskom meste Coquimbo, mi hovorila, ako sa bála ísť do supermarketu a mnoho obchodov a bánk zostalo po nepokojoch zatvorených.
V Santiagu nemohli chodiť ľudia večer po dvadsiatej hodine von a mnohí sa báli o prácu, do ktorej sa nemali ako dostať, pretože nepokoje znefunkčnili dopravu v meste.
Kto má dôvod na protest
Hlavným dôvodom, prečo som vyštudoval medicínu na Slovensku, bolo, že v Čile je vysokoškolské štúdium veľmi drahé. Začínajúci lekári tak majú po ukončení štúdia pôžičky v desiatkach tisíc amerických dolárov. Spoplatnené sú však aj menej prestížne školy.
Vysokoškolskí študenti boli jednou z hlavných skupín protestujúcich.
Na Slovensko chodil prednášať José Piňera o čilskom dôchodkovom systéme. Moja mama poberá dôchodok približne 150 amerických dolárov, otec, pretože má nízky dôchodok, musí stále pracovať, pretože by z dôchodku nevyžil. Aj nízke dôchodky sú dôvodom protestov.