Autor je politológ a pedagóg na Univerzite UNED a riaditeľom madridskej pobočky európskeho think-tanku Európska rada pre medzinárodné vzťahy (ECFR).
Matteo Salvini a Marine Le Penová sa ponáhľali v noci minulú nedeľu blahoželať Santiagovi Abascalovi, lídrovi španielskej radikálnej pravicovej strany Vox, k pôsobivému výsledku v parlamentných voľbách.
Bezpochyby je tento výsledok dôvodom na oslavy európskej krajnej pravice. Vo voľbách v roku 2016 totiž Vox získal 46 638 hlasov (0,2 percenta) a žiadne kreslá v parlamente. No v nedeľu 10. 11. dostali vyše tri a pol milióna hlasov (15,09 percenta) a 52 kresiel.
Čo znamená, že sa stali treťou najsilnejšou politickou silou Španielska po socialistoch (PSOE) a konzervatívcoch (PP) a predbehli ľavicovú Podemos vedenú Pablom Iglesiasom a centristov Ciudadanos, ktorých vedie Rivera.
Vox dokonca preskočil vlastné zisky z lokálnych volieb v Andalúzii, kde dostal 10,97 percenta v decembri 2018, a v parlamentných voľbách v apríli tohto roku, keď získal 10,26 percenta a 24 kresiel.

Španieli sú iní, už neplatí
Výsledok Abascalovej strany ukončil tzv. španielsku výnimku. Takto pozorovatelia španielskej politiky nazývali stav, keď v krajine absentovala krajne pravicová strana typu, aký vídame v iných európskych demokraciách na vzostupe v poslednej dekáde.
Vysvetlenia, ktoré sa ponúkali, hovorili jednak o tom, že krajina pred nie takým dlhým časom zažila autoritársky a nacionalistický režim. A tiež, že na rozdiel od iných európskych štátov, Španieli mali pozitívny prístup k prisťahovalectvu.