Jared Diamond: Otrasy. Ako národy riešia svoje krízy. Premedia 2019. Preložil Igor Otčenáš.
Porovnávať osobné príbehy s históriou národov je vždy ošemetné, ale Jared Diamond ukázal, že zmysel to má - a prekvapujúco silný.
Vlastne ide predovšetkým o osobné a národné krízy. S tými individuálnymi je spojený celý terapeutický priemysel, lebo ako hlása univerzálne (a populárne) múdro "čo ťa nezabije, to ťa posilní".
S národnými krízami je situácia zložitejšia až kritická. Síce sa týkajú miliónov, ale málokto je ochotný formulovať manuál na krízové situácie. Ak teda nemáme na mysli krízy súvisiace s ekonomickými cyklami, tie majú dosť svojich glosátorov a liečiteľov.
Diamondova kompetencia je v tejto súvislosti zaujímavá. Už len preto, lebo je neskutočne široká.
Dnes už 82-ročný americký profesor stihol vyštudovať antropológiu a históriu. Cambridgeské štúdiá venoval fyziológii (meral absorpciu soli v žlčníku) a paralelnú kariéru si vybudoval v ornitológii a ekológii so špecializáciou na Novú Guineu a blízke ostrovy.
Zvládol aj tretiu kariéru v environmentálnej histórii a geografii, ktorú dnes prednáša. Je známy aj ako fundovaný lingvista, pri skúmaní štátov sa môže spoľahnúť na vlastnú jazykovú vybavenosť.
Diamondova staršia práca "Osud ľudských spoločností" z roku 1997 stihla pozbierať všetky možné ceny vrátane Pulitzerovej. Potenciál bestselleru bol overený vo vzťahu k širokému publiku úspechom televízneho seriálu pod značkou National Geographic.
Ozvali sa aj hlasy, aby Diamond bol prvým z vedcov, ktorý bude poctený Nobelovou cenou za literatúru.
Bod obratu
Kríza je nielen etymologicky ozajstný bod obratu, ktorý znamená výzvu. Vytvára tlak na vyvinutie nových metód, lebo predchádzajúce sa ukázali neadekvátne riešeniu krízy.
Hoci krízy môžu byť dlhodobé, počas individuálnej krízy aj krízy národa sa sústreďujeme na jediný okamih pravdy.
Tu je autor sympaticky osobný. Priznáva sa k vlastným krízam. Prvú zaznamenal, keď sa ocitol na študijnom pobyte v Británii a nebol schopný (aj vinou vlastnej nemotornosti) pokročiť vo svojom vedeckom (žlčníkovom) projekte.
Osobné krízy sú vzťahové, raz šokujúco rýchle, inokedy postupne narastajú. Niektoré sú prirodzené (súvisiace so starnutím), iné prinášajú nečakané rozčarovanie.
Analýzou práce krízových terapeutov Diamond zadefinoval tucet faktorov, ktoré majú vplyv na úspešné riešenie krízy.