SME

Bez prestania musím brániť feminizmus

Príbehy nám pomáhajú zmeniť svet.

Nigérijská autorka Chimamanda Ngozi Adichie v bratislavskej Starej Tržnici počas Stredoeurópskeho fóra v roku 2019. (Zdroj: Peter Župník pre Stredoeurópske fórum)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S vtipom a ľahkosťou rozpráva o skúsenostiach s rasizmom aj sexizmom. Jej prednášky sa stali senzáciou a manifest Všetci by sme mali byť feminist(k)ami je rovnako zábavný ako poučný. Nigérijská spisovateľka CHIMAMANDA NGOZI ADICHIE je presne tým, čo v našom regióne nazývame verejným intelektuálom.

Čítať a písať ste začali už veľmi skoro. Aké to boli knihy?

Keď som začala čítať, neboli to knihy o mojom svete, ale o bielych deťoch, ktoré sa hrali v snehu a jedli jablká. Ale ja som vyrastala v čiernom svete, bez snehu a jabĺk. A keď som ako dieťa začala písať, moje príbehy boli o týchto deťoch, nie o mojom svete.

Potom som sa dostala ku knihám afrických autorov a zistila som, že sa dá písať aj o našom živote.

Hovoríte, že v Nigérii sa klasikou rozumie anglická a americká literatúra. Ako ste sa napokon dostali ku knihám domácich autorov?

Keby som nebola vyrástla v univerzitnom kampuse a nemala priateľku, ktorej otec vyučoval africkú literatúru, nedostala by som sa ku knihám Chinua Achebeho tak skoro. Môj otec sa narodil v roku 1932, takže patrí k prvej generácii, ktorá vyrástla v britskom vzdelávacom systéme. Vedel mnoho o kráľoch a kráľovnách až k Viliamovi Dobyvateľovi, no veľmi málo o histórii Igbov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rasu a rasizmus ako tému ste objavili, až keď ste odišli študovať do USA.

Keď som vyrastala, uvedomovala som si, že som etnicitou Igbo, rímska-katolíčka a pochádzam zo vzdelanej strednej triedy. A potom som prišla do USA a tam som sa stala Afričankou. To znamená, že niektorým ľuďom stačil jediný pohľad, aby ma zaškatuľkovali. Pretože Amerika má hlboko rasistickú históriu a týka sa to aj súčasnosti.

Čo to znamená v dennom živote?

Ak ste čierna, znamená to, že vaši vyučujúci predpokladajú, že nie ste príliš bystrá. Vojdete do obchodu a predpokladá sa, že budete kradnúť. V reštaurácii vám venujú len málo pozornosti, pretože sa traduje, že čierni nedávajú dobré prepitné.

Toto sú všetko veci, ktoré som sa musela naučiť, boli pre mňa nové. A na škole sa ma spolužiaci pýtali, prečo nechodím na schôdzky Únie čiernych študentov, a ja som netušila, prečo by som mala. Pričom dnes, ak by som mala znova tú šancu, chodila by som na tie schôdzky, pretože už rozumiem, o čom sú.

Súvisiaci článok Amerikánka nie je návod na povinný názor Čítajte 

Je pozoruhodné, s akou ľahkosťou vo svojich knihách aj videoprednáškach rozprávate o ťažkých témach ako rasizmus. Zámerne sa ľuďom dostávate pod kožu pomocou humoru?

V prvom rade rozprávam príbehy. Literatúra je moja životná láska. Neúnavne sa preto sústredím na detail. A síce mám rada teóriu, pretože verím, že teória nám pomáha veci pomenovať, vytvoriť pre ne jazyk, no myslím si, že teoretické úvahy si ľudia nepamätajú a najmä to nie je teória, čo ich núti zmeniť názor. To sa darí len príbehom.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C69UY na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden a český premiér Petr Fiala.

Prečo nemôžeme brániť Ukrajinu ako Izrael? Racionálne odpovede sú, ale etické nie.


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Úlohou ECB nie je dosahovať zisk, ale zabezpečovať cenovú stabilitu.

ECB ponúkne bežným ľuďom možnosť otvoriť si účet v digitálnych eurách.


Richard Sulík
Peter Tkačenko

Nádej na ozdravenie sa upiera na um a šikovnosť Ladislava Kamenického.


SkryťZatvoriť reklamu