Abdulláh Abdulláh, afganský minister zahraničných vecí, sa domnieva, že Usáma bin Ládin stále žije, že je v Pakistane a že s ním sa zdržuje aj zopár vysokých predstaviteľov bývalého talibanského režimu. Abdulláhove slová sú v príkrom rozpore so slovami pakistanského prezidenta Parvíza Mušarrafa, ktorý iba pred časom povedal, že bin Ládin podľa všetkého zomrel na ťažké ochorenie obličiek, keď sa do jeho úkrytu v okolí hory Tora Bora nemohla dostať ambulancia s dialyzačnou výbavou.
Z odlišných výrokov oboch politikov vyplýva jedna spoločná vec: ani jeden si nie je istý Usámovým osudom. Neistota je v tomto prípade veľmi pochmúrnym faktorom. Ak je totiž bin Ládin nažive, je zrejmé, že fanatickí islamisti čakajú iba na jeho príkaz, aby ukázali ešte onakvejším spôsobom než 11. septembra krutú tvár džihádu. Ak je mŕtvy, je zrejmé, že sa stal pre fanatických islamistov mučeníkom a majú tiež dôvod na pomstu.
Nie náhodou aj americký prezident Bush žiada v novom zvýšenom obrannom rozpočte vyčleniť plné dve miliardy len na samotný boj s terorizmom. A hoci Amerika s plnou vážnosťou ráta s možnosťou nového teroristického útoku, aj v týchto neľahkých chvíľach postupuje voči Američanom mimoriadne otvorene. Ukazuje sa, že čo najviac informácií posilňuje v Američanoch pocit spolunáležitosti a vlastenectva.
Potvrdzuje to aj nedávne zverejnenie novej videokazety so štyrmi ďalšími teroristami, z ktorých dvaja majú kanadské občianstvo, ale pochádzajú z arabských krajín, sú na slobode a nik nevie, kde by sa mohli nachádzať. Isté je len to, že ide o samovražedných teroristov ochotných okamžite zabíjať. Čakajú zrejme iba na pokyn hlavného veliteľa Usámu bin Ládina, ktorý má – ak žije – na Američanov ešte ťažšie srdce ako pred minuloročným 11. septembrom. Ticho pred búrkou s výnimkou nedávneho pokusu „topánkového teroristu“ Richarda Raida v lietadle na linke Paríž-Miami by mohlo svedčiť o tom, že Usámovi nástupcovia sa nevedia dohodnúť, či zaútočiť, alebo nie. Spočiatku masívna propagandistická podpora bin Ládina už hasne a mnohí klerikovia islamu nielenže veria, že útok 11. septembra naozaj zorganizoval, ale tento čin aj zásadne odsudzujú. Za všetkých možno odcitovať slová vplyvného muža, šejka Muhammada Husajna Fadlalláha, duchovného vodcu Hizballáhu, organizácie, ktorej bojovníci už 25 rokov útočia z územia Libanonu na Izrael a mnohí z nich sa vyžívajú v páchaní samovražedných útokov. A práve vodca Hizballáhu o útokoch z 11. septembra dôrazne vraví, že nielenže neboli v súlade so šáriou, zákonom Koránu, ale ani islamskou koncepciou svätej vojny, džihádu a že útočníci nie sú žiadnymi martýrmi, ale surovými vrahmi, pretože zavraždili nevinných civilistov a vo vzdialenej krajine. A doslova dodáva: „Bin Ládin neporozumel textu Koránu a toto nepochopenie použil na zneužitie svojich osobných psychologických potrieb vrátane kmeňovej naliehavosti po odplate.“ Problém je však v tom, že Usáma bin Ládin dokázal vzbudiť v množstve moslimov proti Amerike nevídanú nenávisť a bude veľkým problémom, ako sfanatizovaným hlavám vysvetliť, že išlo o veľký omyl a blud. Pre nich je v podstate úplne jedno, či bin Ládin ešte žije, či zomrel na zlyhanie obličiek, alebo počas amerického bombardovania. Bin Ládin zasadil semeno nenávisti a odplaty a pomsta môže byť naozaj veľmi horúca práve preto, že ju môžu spáchať za studena…