Udalosť týždňa
Hongkong.
Drvivé víťazstvo demokratov v inak nie príliš významných „komunálnych“ voľbách môže, a zrejme aj bude predstavovať najväčší „setback“ šíreniu čínskeho „soft power“ po svete.
Asi 390 zo 450 možných mandátov je masívny odkaz obyvateľov Hongkongu, o koľko hodnotnejšie a „žiteľnejšie“ je ich stále ako-tak demokratické zriadenie než neslobodný a utláčateľský čínsky model, ktorý sa Peking – aj spôsobom rôznych „hodvábnych ciest“ a megainvestícií – snaží vyvážať po celom svete
Po druhé, aj keď to ani doteraz nebolo pravdepodobné, tieto jednoznačné voľby výrazne znižujú aj hrozbu násilného potlačenia protestov. Zatiaľ čo pol sveta hovorí o „nebrániteľnom“ vzostupe Číny, Hongkong ohlasuje začiatok zostupného trendu.
Udalosť SR
Kandidátne listiny.
Skutočnosť, že nič nečakaného či prekvapivého neobsahujú – vládne ani opozičné – by skôr patrila do rubriky Neudalosť týždňa. Predstava, že kto asi – teda okrem tutoviek – zasadne v novom parlamente, však stojí za podrobnejšiu pozornosť ešte i vtedy, ak od osobností a osôb v popredí kandidátok sa nedajú čakať žiadne zlomy (akým bola Čaputová) či prevraty.
Správny krok
Útok na islamistov.
Kybernetické jednotky dvanástich členov EÚ zaútočili proti serverom s džihádistickým obsahom, čím dali na známosť, v čom by mohla byť európska obrana, po ktorej volá Macron, komplementárna a nie konkurenčná s NATO.
Veľký úspech akcie podporila aj spolupráca s Telegramom, čo je akási Threema 2.0 umožňujúca šifrovanú komunikáciu, cez ktorú vyvolávači IS radikalizovali a verbovali (aj) v EÚ nových bojovníkov.