Autor je odborársky funkcionár
Po roku 1989 boli postupne prijímané rôzne politiky založené na Washingtonskom konsenze, ktoré stavali na presvedčení, že slobodný trh nám všetkým prinesie blahobyt a samočinne sa nám vytvorí silná stredná trieda.
Aj napriek historickej skúsenosti, že strednú triedu v západnej Európe vytiahli na výslnie sociálne hnutia a nie voľný trh, sa v neoliberalizme vyplývajúcom z Washingtonského konsenzu prijali opatrenia, ktoré sociálne hnutia začali potierať.
Nefungovalo to
Takzvaná veľká trojka - Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond - v minulosti štátom ordinovali okrem znižovania daní a búrania obchodných regulácií aj dereguláciu trhov práce, pracovných kódexov vrátane zákonov o kolektívnom vyjednávaní.
Dnes už je jasne vidno, že sa nič zo sľubovaného neudialo. Je to vidno nielen na Slovensku, kde dodnes neexistuje silná stredná trieda, ale aj vo všetkých krajinách, kde sa tieto politiky presadzovali. Zvyšovanie nerovnosti, chudoba pracujúcich, hospodárska neistota a prekérne formy zamestnávania sú problémy s rastúcou trajektóriou v celej Európe.
V septembri tohto roka odštartovala európska odborová konfederácia IndustriALL kampaň #TogetherAtWork, ktorej úlohou je obnoviť úroveň kolektívneho vyjednávania v Európe na niekdajšie úrovne. Za minulých dvadsať rokov boli odbory v Európe pod silným tlakom a tvrdý politický manažment krízy, ordinovaný trojkou, tieto trendy znásobil.
Chránení majú vyššie mzdy
Odbory sa vo svojej kampani opierajú o množstvo údajov, ktoré dokazujú, že silnejšie kolektívne vyjednávanie má nielen pozitívny vplyv na samotných zamestnancov, ale aj na hospodárstvo a spoločnosť ako takú.