Autorka je súčasťou generácie, ktorá vyrastala s vedomím, že politika je jediný salónny dôvod, prečo rodina po sebe môže bezuzdne hulákať. Vyrastali sme pozorujúc zrážky mečiarovcov s demokratmi nad prívarkom a štrúdľou.

O to väčšie prekvapenie zažije takto formovaný človek zoči-voči tvrdeniu odborníka na samovraždy mladých, že jedným z častých spúšťačov – okrem zlého počasia a správ o tragédiách – je aj politická mikroklíma slovenských domácností.
Tu sa v najostrejšej podobe ukazuje patologický vzťah našej spoločnosti k politike. Jednak si pestujeme predstavu nezlučiteľnú s fungovaním demokracie, že v „normálnej krajine“ má človek od politiky pokoj (ale no!). Že celá politická prevádzka je humus a bahno (hm, mohli by sme mať aj vojnu). A že našinec ani nič nezmôže (prečo sa potom vzrušovať?).
Vždy sa dá povedať, že samovrahovia si dôvod nájdu. No to nič nemení na tvrdení, že v našom prístupe k politike je čosi škodlivé. Pre mládež aj jej ďalšie rána.
Linky a adresy rýchlej pomoci
- Internetová poradňa pre mladých IPčko.sk.
- Linka pre mladých so zdravotným postihnutím dobralinka.sk.
- Linka dôvery Nezábudka 0800 800 566 (nonstop).
- Online poradňa Ligy za duševné zdravie.
- Linka detskej istoty 116 111.
- Národná linka pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212.
- Linky dôvery v slovenských mestách.
Košice – Linka dôvery
Pôsobí pod II. psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice. Telefónne číslo: 055 / 622 2323.
Košice – Linka nádeje
Pre krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor. Pôsobí pod I. Psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice. Telefónne číslo: 055 / 644 1155.
Prešov – Linka dôvery (všeobecná)
Možno telefonovať v pracovných dňoch: pondelok: 7. 00 – 15. 30, utorok, streda, štvrtok 7. 00 – 15. 00, piatok 7. 00 – 14. 30. Telefónne číslo: 051 / 7731 000.
- V akútnych prípadoch možno volať aj na linku 112.
- Mnohé všeobecné nemocnice, kde sa nachádzajú psychiatrické oddelenia a kliniky, sú pripravené poskytnúť pomoc pacientom v pohotovostných službách.