Autor je spisovateľ a prekladateľ. Článok pôvodne odznel ako prejav na Koncerte pre Violku v bratislavskej Starej Tržnici.
Podľa Úradu OSN muži minulý rok na svete zavraždili 87-tisíc žien. 50-tisíc z nich zabil blízky človek, manžel, partner alebo člen rodiny.
Ľubicu T. z Považskej Teplej zavraždil v októbri 2019 manžel, ktorý predtým sedel vo väzení, lebo sa jej mnohokrát vyhrážal. S prokurátorom však uzavrel dohodu o vine a treste. Zákaz priblížiť sa k svojej žene nedostal. Keď sa z väzby vrátil, hrozby naplnil, pani Ľubicu dobil a dobodal.
Po novembrovej vražde Violy M. v bratislavskom prístave nám viaceré médiá nezabudli poskytnúť podrobný opis brutálnych praktík páchateľa, pokradnúť súkromné fotky zo sociálnych sietí obete a zverejniť detaily z jej intímneho života i lekárskej správy, a ešte pridali morálne úvahy o kvalite jej existencie.
Za uplynulých desať rokov si u nás násilie vyžiadalo životy takmer päťdesiatich žien! Napriek tomu na Slovensku chýba politická vôľa problém riešiť. Násilie sa v našej spoločnosti hlboko zakorenilo a naďalej sa udržiava kultúrou popierania a mlčania. Preto o ňom musíme hovoriť a konečne konať.

Na ťahu je hnutie mužov
Žiť v bezpečí je základná ľudská potreba a znak slobody. Je to na nás, muži. Sme na ťahu. Nastal čas vážne sa nad sebou zamyslieť. Nebuďme ticho. Hnutie mužov nepredstavuje iba reakciu na hnutie žien, ale dopĺňa jeho chýbajúcu polovicu. Správajme sa inak ako dosiaľ, zodpovednejšie a citlivejšie.
Konfrontujme svoju mužskosť s globálnymi problémami ako klimatická kríza či rozdelenie moci v globalizovanej spoločnosti. Hľadajme novú definíciu seba samých. Reflektujme a rozvíjajme svoju identitu. Zhoduje sa naša predstava o vlastnej mužnosti so základným princípom demokracie – s rovnosťou všetkých bez rozdielu?