Juraj Hipš a Vladimír Šucha sú gestori pre vzdelávanie, vedu a inovácie za koalíciu PS-Spolu
Slovensko sa už po piaty raz zúčastnilo na medzinárodnom meraní žiakov PISA. Opäť sa umiestnilo pod priemerom OECD. Kto je tu skutočne podpriemerný? Naši tínedžeri, ich učitelia alebo politici?

Nové výsledky testovania PISA potvrdili, že najväčšou kauzou posledného desaťročia je stav slovenského školstva. Zanedbávaním vzdelávania okrádajú vlády Smeru a SNS jednu generáciu detí za druhou o lepší život. Toto je účet, ktorý bude Slovensko splácať desiatky rokov.
Lúzri v EÚ
Medzinárodné PISA meranie realizuje OECD s pätnásťročnými žiakmi. Zameriava sa na tri kľúčové schopnosti: čitateľská gramotnosť, prírodovedná gramotnosť a matematika.
Výsledky Slovenska sú dlhodobo alarmujúce. Od začiatku našej účasti v meraní v roku 2006 sa umiestňujeme prevažne pod priemerom OECD a na chvoste krajín EÚ, a to najmä v meraní čitateľskej gramotnosti.
V troch meraniach medzi rokmi 2009 a 2015 sa Slovensko neustále prepadalo na rebríčku nižšie. Posledné meranie za rok 2018, ktoré bolo v utorok zverejnené, ukázalo jemný nárast. V prípade dvoch z troch kľúčových meraní sa však pohybuje na úrovni štatistickej chyby.