Autor je politológ a publicista
Trumpov pokus vydierať a robiť nátlak na ukrajinského prezidenta v telefonickom rozhovore je niečo, čo povahou veci , tvrdosťou prístupu a neohrabanosťou iste prekonalo kauzu Watergate, ktorá de facto predznamenala pád Nixona.
Trumpove trampoty
Americký prezident chcel od ukrajinského, aby mu pomohol zdiskreditovať možného volebného súpera Joea Bidena prostredníctvom jeho syna, ktorý podľa všetkého dostával z Ukrajiny vysoké finančné čiastky.

Trumpove metódy, ktoré si mohol dovoliť ako biznisman, sa netolerujú tomu, kto sedí v kresle prezidenta USA. Nehovoriac o jeho iných prehreškoch ako rasizmus, sexistické narážky alebo finančné podvody z minulosti.
V neposlednom rade si tiež americkí kongresmani pamätajú aj vyšetrovanie kauzy Trump-Russia gate, kde sa síce nepreukázalo priame spojenie Trumpovej rodiny a kampane v roku 2016 s ruskými agentmi, ale výrazný tieň podozrenia ostal.
Ak nebude dôvera v Donalda Trumpa terajším vyšetrovaním naštrbená, zároveň ak nebude odvolaný z funkcie, kedže hlasov za jeho zosadenie, t. j. impeachment nemusí byť dosť, budú demokrati čeliť opätovnej výzve v prezidentských voľbách.
Výzve, ktorú nemusia zvládnuť a ktorá môže znamenať druhé Trumpove volebné obdobie. To by nebola dobrá správa ako pre väčšinu liberálne mysliacej Ameriky, tak aj pre Európu a väčšiu časť sveta, ktorej Trumpova populistická, samoľúba a nepremyslená zahraničná politika nevyhovuje.
Zahraničnopolitický Trump
Všade v jeho zahraničnopolitických rozhodnutiach dominovali buď jeho osobný inštinkt, impulzívne rozhodnutia (Severná Kórea), alebo individuálny pohľad (Čína).